Mini Motorways inceleme

0

Bilgisayar oyunları her zaman çok büyük bütçeli ve aşırı iyi 3 boyutlu grafikler ile ortaya çıkartılmış muazzam işler olmak zorunda değildir. Minimalist ve iyi fikir ürünü olarak da karşımıza çıkabilirler. Minimalist ve dinlendirici yönü ile kalpleri kazanan Mini Motorwars inceleme konuğumuz.

Mini Motorways, bir şehir trafiği oluşturma ve yönetme simülasyonu. Temel göreviniz trafiğin akıcılığını korumak ve aynı renkli binalar arasındaki sevkiyatın aksamamasını sağlamak. Bu söylendiği kadar kolay olmayan fakat alışkanlık seviyesi yüksek bir deneyim.

Oyun sizi basit bir şekilde kendi aksiyona geçiriyor. İki ayrı aynı renk binayı yol ile birbirine bağlayarak trafiğin doğal akışını öğrenmeye başlıyorsunuz. Standart yol dışında otoyol, kavşak, trafik lambası, köprü ve tüneller ekstra kullanabileceğiniz seçenekler arasında.

Aynı renkte binaların yollarını oluşturmaya başlamanızla birlikte oyun sizi adım adım kaosun ortasına doğru sürükleyerek düzensiz şekilde oluşturacağı farklı renkteki evler ile bu bağı oluşturmanızı, trafiğin genel akışının bu bağ ile sıkışmadan, beklenen varış sürelerinde iki nokta arasındaki gidiş gelişin sağlanmasına karşı çözüm üretmenizi bekleyecek.

Her haritanın başında az ev varken yol çizmek kolay bir durumken, evlerin artması ile araçların aynı ana hatlar üzerinden gidip gelmeye çalışması problem yaratmaya başlıyor. Ana yola bağlanan yan yollardan gelen ek araçların yola girmesi için aracın burnunu sokması doğal olarak trafiğin yavaşlamasına ve uzun kuyruklar oluşmasına sebep oluyor.

Tek bir ana hat üzerine birden fazla yan hattı bağladığınızda işin içinden çıkılamaz bir trafik sıkışıklığı oluşabiliyor. Buna sebep olmamak için otoyollar, döner kavşaklar ve trafik ışıkları ile akan trafiği son noktaya gelmeden ya farklı taraflara alternatif yollar ile yönlendirmeniz ya da otoyol ile doğrudan alıp başka noktaya taşımanız gerekiyor.

Büyüyen bir şehir tasvirini gerçekten harika bir şekilde yapımcılar önümüze sürmüş. Rastgele olarak beliren evler ve buna göre oluşturacağımız yollar sizi küçük ama etkili revizelere de sürüklüyor.

Tek başına oyunun başlarında düşündüğünüz bir yol hattının ilerleyen dakikalarda küçük bir şehrin metropole dönmesi ile birlikte yetersiz kaldığını gözlemleyeceksiniz. Evlerin yönlerini değiştirmek, alternatif rotalar oluşturabileceğiniz şekilde hatları yeniden oluşturmak sizi daha fazla süre metropolünüzü ayakta tutmaya sevk edecektir.

Şehir yapısı olarak harita üzerinde rastgele oluşturulmuş bir yüzey yerine dünya şehirlerinden ilham alınarak oluşturulmuş habitat mevcut. Los Angeles, Pekin, Tokyo, Darüsselam, Moskova, Münih, Zürih, Manila, Rio de Janeiro, Dubai, Meksiko, Wellington, Varşova ve Chiang Mai şehirleri şimdilik bulunan haritalar. İlerleyen zamanda bu şehirlerin arasına yenileri muhtemelen eklenecektir.

Oyun türü olarak şehirlerin kendi içinde görevler de bulunabiliyor. Bu görevlere ulaşabilmek için oynamak istediğiniz şehir haritasında 1000 araç dolaşımını tamamlamış olmanız gerekiyor.

Şehir görevlerinin haricinde Haftalık ve Günlük görevler de oyuncuya sunulan opsiyonlara arsında. Bu görevlerde oyun size farklı türde kısıtlamalar ya da opsiyonlar ile alternatif düşünme ve uygulama kurgusu üzerinden metropolünüzün trafiğini ayakta tutmaya çalışmanız isteniyor.

Mini Motorways oynanış ve mekanik olarak müthiş bir bağlayıcılık içeriyor. Bu durumu tetikleyen diğer iki unsur ise sesler ve grafikler. Oyun şeker gibi tatlı ve dinlendirici bir görsellik içinde hazırlanmış. Gözünüzü yormayacak, algılamanızı kolaylaştıran renk paleti ve grafikler muazzam bir keyif sunuyor. Aynı şekilde tüm seslerin bir metropolün kaosunu düzenlerken sizi dinlendirecek şekilde hazırlanmış olması da inanılmaz bir tezatlık içinde huzur bulmanızı, kafanızı boşaltmanızı ve günün tüm stresini üzerinizden atmanızı sağlıyor.

Yoğun bir çalışma temposu içinde şahsen bulaşık yıkamak, kitaplarımı dizmek ya da toz almak gibi kendimi yenilememi sağlayan zihin boşaltan aksiyonlarım arasına Mini Motorways’i de uzun süre önce ekledim. Kafanızı boşaltmak ve  günün stresini atmak istediğinizde harika bir seçim olarak listenizde yer edinebilir.

Cevap bırakın