Minecraft’ın sanal gerçeklik versiyonu yolda

0

Tüm zamanların en çok satan video oyunlarından Minecraft’ın 3 boyutlu sanal gerçeklik versiyonunun geliştirilmekte olduğu kesinlik kazandı. Facebook’un 2014 yılında 2 milyar dolar karşılığında satın aldığı Occulus VR’ın kurucusu Palmer Luckey, Twitter hesabı üzerinden gerçekleştirdiği paylaşımda ‘Minecraft Occulus geliyor!’ ifadesini kullandı. Böylelikle Minecraft: Story Mode’un ardından bir diğer gelecek dönem versiyon ‘Minecraft/Occulus’ da açıklanmış oldu.

Minecraft’ın Occulus Rift sanal gerçeklik aygıtı ile uyumlu versiyonu, 2016 yazından önce sahne alacak ve Windows 10’lu PC’ler üzerinden oynanabilecek. Şimdiye kadar ki açıklamalar ışığında orijinal Minecraft oyunun yeni sürümünün (Minecraft 2) 2019 yılına kadar yayınlanması beklenmiyor. Ancak Microsoft’un adeta ‘para basan’ oyununun farklı mod ve versiyonlar halinde devam etmesi yönündeki hamleler de gözlerden kaçmıyor.

Bu arada Minecraft’ın kurucusu ve eski baş tasarımcısı Markus Persson, 2014 yılında Facebook ile Occulus için Minecraft sürümü geliştirilmesi konusunda görüşmelerin olduğunu belirtmişti. Görüşmelerin uzun soluklu bir maratonun ardından resmi açıklama noktasına ulaştığı görülüyor. Sonraki perde ise 2016’da. Peki Minecraft/Occulus nasıl bir oyun olacak?

minecraft-occulus

Occulus bir sanal gerçeklik gözlüğü ve ekipmanları geliştiricisi. Minecraft ile birlikte gelecek oyun, yapım için bilinen klasik oynanış formunun kullanıcının el, kafa hareketleri gibi aksiyonları ile değişmesi biçiminde özetlenebilir. Gözleri ve kulaklarındaki aygıt ve muhtemelen sanal gerçeklik eldivenleri ile oynanacak Minecraft, böylelikle oyun severlere yepyeni bir deneyimin de kapılarını açacak.

Öte yandan söz konusu oyun için ayrıca satın alınacak dijital ya da kutulu versiyonun yanı sıra bir de sanal gerçeklik ekipmanlarına sahip olunması gerekiyor. Özetle bir miktar pahalı bir deneyim olacağı aşikar. Oyun dünyasına dair gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Cevap bırakın