Milyonlarca Samsung kullanıcısı tehlikede: Bu uygulamayı sakın indirmeyin!

0

Akıllı telefon, bilgisayar ve tablet gibi ürünlerin kullanıcı kitlesi her geçen gün artıyor. Ancak teknolojik ürünlerin artmasıyla beraber, onları riske atacak kötü amaçlı yazılımlarda her geçen gün bu cihazlara farklı yollarla girebiliyor. Daha önce Joker gibi kötü amaçlı yazılımları sizlere anlattık ve bunu içerisinde barındıran uygulamaların da kaldırılması gerektiğini belirttik.

Kötü amaçlı Joker yazılımları, genellikle üçüncü taraf ya da Google Play Store’da yer alan bir uygulamadan sızabilir. Ancak şimdi daha kötüsü var.

Samsung’un Uygulama Mağazası, kötü amaçlı yazılım barındırıyor

Güvenilir teknoloji sitelerinden gelen rapora göre Samsung Galaxy Store’da, kötü amaçlı yazılım içeren bir uygulama keşfedildi. Çok sayıda Galaxy kullanıcısı tarafından indirilen bu uygulama, tehlikeli dosyaları cihaza yerleştirecek potansiyele sahip.

Yaklaşık 5 uygulamayı arkasında barındıran ‘ShowBox’ isimli bu uygulama, kullanıcı gizliliği ve güvenliğini riske atıyor. Uygulama başlangıçta iyi niyetli gibi görünse de güvenlik uzmanları, bu uygulamaların içinde dinamik kod yürütmenin olduğunu keşfetti. Bu da uygulamanın cihazda indirilip çalışırken temizmiş gibi çalışmasını sağlıyor.

‘ShowBox’ isimi uygulama ilk olarak Android Police yazarları tarafından keşfedildi. Kötü amaçlı yazılım içeren bu uygulama, ayrıca Google Play Store tarafından da tehlikeli olarak tanımlandı. Eğer sizler de Samsung model bir telefona sahipseniz, Galaxy Store üzerinde bulunan bu uygulamayı kesinlikle indirmekten kaçının. Ayrıca uygulamayı daha önce indirdiyseniz, zaman kaybetmeden ayarlardan kaldırma işlemlerini yapabilirsiniz.

 

Cevap bırakın