Milyonlarca kişiyi etkileyecek tarih! Kullanım dışı kalıyor

0

Günümüzde milyarlarca aktif akıllı telefon bulunuyor ancak bunların pek çoğu birbirinden farklı. Her yıl telefonunu yenileyen kişilerden eski telefonlarını uzun yıllar kullananlara kadar pek çok kullanıcı tipi bulunuyor. İşte bu haberimizdeki detaylarda, telefonlarını uzun yıllar boyunca kullananların etkilendiğini gözler önüne seriyoruz. Eski Android telefon kullanıcıları hangi uygulamaları artık kullanamayacak?

Eski Android telefon kullanıcıları Google’dan gelen ambargo ile 27 Eylül’de yüzleşecek

Akıllı telefon kullanıcılarının en çok kullandığı mobil uygulamalar arasında yer alan YouTube, Google Maps ve Gmail gibi Google servislerini artık milyonlarca kişi kullanamayacak. Google bir süre önce açıklamış olduğu duyurunun günü yaklaştıkça tekrar gündem oldu.

Google, gizlilik sorunu teşkil ettiği için eski akıllı telefon kullanıcılarının popüler uygulamalarını kullanmasını engelleyecek. YouTube, Google Maps ve Gmail yakında milyonlarca kullanıcının telefonunda 27 Eylül’den itibaren kullanamayacak hale geliyor.

Google’ın  yaptığı resmi açıklamaya göre bu adımın sebebi eski telefonlar yani artık güncelleme almayan ya da tek tük alan kişileri korumak. Söz konusu üç popüler uygulama 27 Eylül’den itibaren Android telefonlardan kaldırılacak.

Öte yandan hatırlatmak gerekirse WhatsApp da artık her telefonda çalışmayacak. WhatsApp, destek sayfasında geçen aylarda uygulamanın artık çalışmayacağı telefonları açıklamıştı. iPhone tarafında iOS 9’un altındaki sürümlere sahip cihazlarda artık WhatsApp çalışmayacak. Bu kapsamda: iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 6 kullanıcıları artık WhatsApp kullanamayacak.

iOS 9 sürümü eğer güncellenirse, bu modellere sahip kişiler WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilecek. iPhone 4s ve daha eski modellerde, iOS 9 desteği olmadığı için uygulama tamamen kullanım dışı hale gelecek.

WhatsApp çoklu cihaz desteği hakkında her şey

Android kullanıcılarının ise 4.0.3 sürümünden daha eski olan cihazlarda bu yıl kullanılamayacak. Android tarafta ise şu modeller artık güncelleme yapmazlarsa ya da alamazlarsa uygulamayı kullanamayacak: HTC Sensation, Google Nexus S, Sony Ericsson Xperia Arc, LG Optimus 2X, Samsung Galaxy S I9000, Samsung Galaxy S2 ve HTC Desire S.

WhatsApp açıkladı: 43 model için destek sona eriyor!

Cevap bırakın