Might & Magic: Chess Royale İnceleme

0

Günümüzde rekabetçi oyun anlayışı hızlı aksiyonlara doğru evriliyor. Bunu en iyi piyasaya çıkan rekabetçi oyunların tarzlarında oluşan değişiklik ile gözlemleyebiliriz. Auto Chess çılgınlığı ile birlikte dünyaya bir anda hakim olan türlü türlü denemeler bizleri değişik deneyimlerle karşı karşıya getiriyor. Bu akıma karşı kayıtsız kalmayan Ubisoft bir çılgınlık yaparak dünya üzerinde milyonlarca tutkunu olan Might & Magic serisine Chess Royale isminde yeni bir oyun kazandırdı.

Dışarıdan baktığınızda Battle Royale ile Auto Chess’i karıştırıp sunmuş dediğinizi duyar gibiyim. Evet tam olarak böyle düşünmüşler ve yapalım olsun denmiş, olmuş. Elbette oyunun ne kadar kaliteli olduğu ya da olmadığı ayrı bir konu fakat benzer yapımlardan sıyrılabilecek kapasitesi olduğunu söyleyebiliriz. 100 kişinin aynı oturumda birbirleri ile mücadele ettiği bir durum söz konusu. Toplamda 3 hak var ve herkes birbiri ile ayakta kalabildiği ölçüde karşılaşıyor. Tamamen elenmeniz için elinizdeki 3 hakkı da yenilerek kaybetmeniz lazım.

Oyuna başlarken hayatınızda hiç Auto Chess tarzı bir oyun oynamadığınızı düşünerek hemen bir guide ile birlikte başlatılıyorsunuz. Elbette bu guide ile oyunu çabucak anlamanız olası. Fakat kavramanız için bir süre geçmesi, kombinasyonları ve diğer sinerjileri tam olarak çözmeniz lazım.

Oyun içinde Spirit, Warrior, Guardian, Mage, Assassin ve Dragon olmak üzere farklı sınıflar ve Fortress, Haven, Necropolis, Stronghold, Sylvans ve Dungeon isminde de farklı taraflar mevcut. Bu taraflar da kendi içinde birbirleri ile sinerji halindeler. Oyunun içinde yardım menüsünden bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Burada güzel olan nokta, diğer Auto Chess yapımlarında olduğu gibi birimler yine bilindik ve oyunculara hitap eden oyunun kendi dünyasından. Bu birimler ile oluşturacağınız Satranç tahtası benzeri yapı üzerinde ortaya çıkan kombinasyonlar ile rakibinizi alt etmeye çalışıyorsunuz. Her birimin ayrı bir kazanımı, yeteneği mevcut. Doğası gereği mantıklı ve işe yarar dizilimler yapıyor olmalısınız. Ön tarafta tank karakterler, yakınlarında savaşçı birimler, arkalarında ani saldırı yapabilecek yetenekli birimler, destek ve diğer kırılgan birimler de en arkada olacak şekilde bir dağılım gibi düşünebilirsiniz.

Tabi oyunda sadece bu dağılımı yapmak kazandırmıyor, her round sonrası elde edeceğiniz altınlar ile shop butonu ile açabileceğiniz ekrandan önünüze düşen birimleri satın almak ve 3 birimi birleştirerek upgrade etme yolu ile yeni ve daha güçlü üst düzey birimi sahaya sürerek oyuna hakim olmanız gerekiyor.

Shop kısmından ilerleyen oyun akışı ile birlikte büyü de satın alabiliyorsunuz ve kalitesine göre oyunun gidişatını etkilediğini çok rahatlıkla söyleyebilirim.

Grafik ve ses anlamında çok bir şey beklememenizi tavsiye ederim. Tamamen ücretsiz ve eskiye özlem duyanlar için keyifli bir deneyim olarak konuya bakmalısınız.

Bir güzel nokta ise bu Might & Magic: Chess Royale mobil versiyonu da mevcut. PC başında olmadan da aynı keyfi mobil cihazlarınızdan alabilirsiniz.

Cevap bırakın