Microsoft’un mutfağında ‘Surface Phone’ mu var?

0

Microsoft, akıllı telefon pazarında defalarca girişimlerde bulunsa da başarısızlığa uğradı. Windows işletim sistemi kullanan akıllı telefonlar, farklı markalar tarafından üretilerek pazarda yer aldı. Son dönemde ise Microsoft, Nokia’nın akıllı telefon birimini satın alarak kendi markasıyla pazarda şansını denedi. Ne yazık ki Microsoft, kendi markasıyla pazara sunduğu ürünlerle de istediği başarıyı yakalayamadı.

Bir dönem akıllı telefon pazarında, Android, iOS ve Windows Phone işletim sistemi olarak üç platformdan söz ediyorduk. Şimdi Windows Phone kayıplarda; sadece Android ve iOS olarak iki ayaklı bir rekabetten söz ediyoruz. Bu arada başlangıçta Windows Phone olarak anılan Microsoft’un mobil işletim sisteminin daha sonra, Windows 10 Mobile adını aldığını not edelim. Maalesef Windows Phone işletim sistemi yüklü sunulan ürünlerin birçoğu Windows 10 Mobile’a terfi imkânı bulamadı. Uygulama mağazasında yeteri kadar seçenek olmaması da platform için ciddi dezavantaj olmayı sürdürdü.

Microsoft Türkiye web sitesinin Windows 10 Mobile bölümüne girildiğinde hemen üstte “Windows Phone 8.1 Destek Sonu” ibaresi bizi karşılıyor. Hemen altta ise, “Telefonunuz için Windows 10 burada” ifadesini görüyoruz. Yine aynı sayfada, “Yeni bir telefon satın alın. Windows 10 Mobile için tasarlanmış en yeni Windows telefonuna göz atın” yazısıyla Windows 10 Mobile destekli ürün satın almaya çağrı var.

Bağlantıya tıkladığımızda ise sonuç hayal kırıklığı. Windows 10 Mobile destekli sadece üç adet ürün öneriliyor. Bunlar, Alcatel IDOL 4S, HP Elite x3 Bundle ve Acer Liquid M330. Dördüncü seçenek ise, akıllı telefon, klavye ve fare setinden oluşuyor. Bu tablo, Microsoft’un Windows 10 Mobile’da pek iddialı olmadığının bir göstergesi. Ancak hâlâ kullanıcılar Microsoft’tan ümidi kesmiş değil. Hem masaüstü hem de mobil cihazlarda aynı işletim sistemiyle çalışmak kulağa hoş geliyor. Apple ve Google, bunu bir ölçüde başardı. Microsoft’un da başarmaması için hiçbir neden yok.

Son dönemde Microsoft’un Surface Phone adlı bir akıllı telefon üzerinde çalıştığına yönelik haberler geliyor. Bu haberlerin bir sonucu olarak konsept video ve fotoğraflar yayınlanıyor. Microsoft’un katlanabilir ekran patenti almış olması, gerektiğinde tablet, katlandığında akıllı telefon olarak kullanılabilecek bir ürün geliştirmekte olduğu iddialarını beraberinde getiriyor.

Katlanabilir ekranlı ürünler konusunda farklı şirketlerin çalışmaları var. Bunlardan biri de Lenovo’nun yukarıda fotoğrafını gördüğünüz ürünü. Normalde tablet olarak kullanılan bu ürün, katlandığında akıllı telefon halini alıyor. Benzer ürünleri yakında zamanda pazarda göreceğimize yönelik güçlü emareler var.

Microsoft’un ‘Surface Phone’ adı verileceği iddia edilen akıllı telefon için iddialar muhtelif. Bu yıl içinde piyasaya çıkacağı yönünde iddialar farklı kaynaklarda yer alıyor. Fiyat seviyesi olarak 699 dolardan 1100 dolara kadar geniş bir skala işaret ediliyor.

Surface Phone’un ‘amiral gemisi’ olacağı iddia edilen üründe 5.5 AMOLED ekran, Intel veya Snapdragon 835 işlemci, 4GB RAM, 64GB hafıza, microSD desteğiyle 128 GB artırılabilir depolama kapasitesi bulunacağı tahmin ediliyor. Üründe Quad-HD çözünürlüğünde 1440×2560 piksel ekran, 21MP arka ve 8MP ön kamera, USB-C bağlantı noktası bulunacağı da gelen haberler arasında.

Bir başka seçeneğin ise 5.7 inç AMOLED ekran, 8GB RAM, 512GB hafıza, Qualcomm Snapdragon 835 işlemci, 21Mp arka 8MP ön kamera ve USB-C bağlantı noktası ile geleceği yönünde sızıntılar var.

Sonuç olarak, Microsoft’tan Surface Phone yönünde bir beklenti ve bu yönde sektöre yansıyan az da olsa çeşitli haberler var. Bu yönde gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Cevap bırakın