Microsoft’un Github satın alımına Avrupa Birliği’nden onay

0

Beklenen onay geldi ve Avrupa Birliği, Microsoft’un Github’ı satın almasına izin verdi. 

Microsoft’un kısa bir süre önce Github’ı satın alması gündeme gelmiş, ancak işlemin Avrupa Birliği (AB) tarafından onaylanması yönünde bir şartın söz konusu olduğu belirtilmişti. Beklenen onay geldi ve Avrupa Birliği, Microsoft’un Github’ı 7,5 milyar dolar karşılığında satın almasına izin verdi.

Bundan 4 ay kadar önce, Haziran aynın hemen başlarında Microsoft, Github’ı satın almak için girişimlere başladığının duyurdu. Ancak bu satın almaya öncelikle AB tarafından onay verilmesi gerekiyordu.

Bir takım incelemelerin ardından AB, gerçekleşmesi talep edilen bu satın almanın sektör içerisinde rekabete aykırı herhangi bir olumsuz durum oluşturmadığını açıklayarak satışı onayladığını açıkladı.

Satın almanın ilk olarak açıklanmasının ardından Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, Github’ın var olan topluluğunun hizmetkarı olmaya aday olduklarını ve topluluk içerisinde önceliğin geliştiricilere verilmesine devam edeceğini açıklamıştı. Bunun yanında Github’ın açık kaynaklı bir platform olmaya devam edeceğini ve geliştiricilerden alınan geri dönüşleri kendi içlerinde değerlendirerek yetenekli olanlara yatırım yapılacağı ifade edilmişti.

Rekabet yasası faktörü…

Microsoft’un Github’ı satın almasında AB onayının nedeni ise rekabet yasası. Bu noktada AB’nin rekabet koşullarının tam olarak sağlanıp sağlanmadığı hususunda titiz davrandığını söylemek mümkün.

Verilen onayın ardından Microsoft’un bu konuda rahatladığını ve bir an önce satın alımın gerçekleşmesi için gerekli adımlarını atacağını ifade edelim.

Cevap bırakın