Microsoft’tan yeni video yazılımı: Story Remix

0

Microsoft’un işletim sisteminde yer alan Windows Movie Maker’ın yerini alacak olan video düzenleme yazılımı Story Remix, kolay kullanımı ve akıllı özellikleriyle kullanıcıların işini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Windows Movie Maker, ilk olarak 2000 yılında Windows Me işletim sisteminde standart bir video düzenleme uygulaması olarak kullanıma sunuldu. Çok temel anlamda video düzenleme, kesip birleştirme gibi özellikler sunan uygulama bu tarz basit düzenlemelere yapmak isteyenlerin ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyordu. Zaman zaman güncellemeler alan yazılım yeni işletim sistemleri ile yeni özelliklere de kavuştu. Ancak yazılım hiçbir zaman temel düzeyde kalma ihtiyacından vazgeçmedi ve daha fazlasını sunmadı.

Bu yılın Ocak ayına geldiğimizde ise Microsoft, Movie Maker’ı sonlandırdığını açıkladı. Her ne kadar yazılımı internetten bulup bilgisayarınıza yükleyebiliyor olsanız da artık standart olarak işletim sistemi içinde Movie Maker uygulaması gelmiyor.

Tamamen yeni yazılım

Microsoft’un Mayıs ayında duyurduğu yeni yazılımı Story Remix ise Movie Maker’ın çok daha gelişmiş bir hali. Sonbaharda kullanıma sunulacak olan Fall Creators Update isimli güncelleme paketinde yer alacak yeni yazılım muhtemelen Türkiye’de de kullanılabilecek. Öte yandan Microsoft’un Insider adı verilen programına üyeyseniz halen geliştirme aşamasında olan bu yeni güncellemeyi beklemeden test etmeniz de mümkün.

Çekilen videoları otomatik olarak birleştiren (Microsoft bu özelliğe Remix adını vermiş) yazılım, videolara metin girişine de imkan tanıyor. Videoları istediğiniz şekilde paylaşma imkanı da sunan yazılımda kullanıcı kendi videolarını kendisi de düzenleyebiliyor. Ayrıca videoların sırasını, değiştirme ya da silme gibi işlemler de yine Story Remix ile yapılabiliyor.

Bunlara ek olarak videolara müzik ekleme özelliği de bulunan (Groove’dan) yazılım, Microsoft’un kısa bir süre önce kullanıma sunduğu Remix 3D uygulamasında geliştirilen 3 boyutlu nesneleri de kullanabiliyor. Bu sayede videolarınıza 3 boyutlu bir dinozor, kendi tasarladığınız hayali bir hayvan ve benzeri nesneleri ekleyebiliyorsunuz. Bu 3 boyutlu görüntüleri hareketli olarak videolara taşıma, arka plana istediğiniz farklı görüntüleri ekleme ve bunları birleştirip yeni bir video oluşturma gibi özellikler yine Story Remix’in fonksiyonları arasında yer alıyor.

Yazılımla ilgili şimdilik elimizde olan bilgiler bunlarla sınırlı. Microsoft konu ile ilgili bir video da yayınladı. Videoda yukarıda belirttiğim özelliklerin görsel anlatımı yer alıyor. Elbette böyle videolarda ideal şartların ve özelliklerin göz önüne alındığını ve günlük kullanım şartlarının gösterilmediğini belirtmek de isterim. Bu bakımdan yazılımın marifetlerini tabir caizse ‘arazide görmek’ gerekiyor.

Yine de  şirketin Movie Maker’ın ‘basit video düzenleme yazılımı’ algısını Story Remix ile çok farklı bir noktaya taşıdığını söyleyebilirim. Hollywood prodüksiyonlarının kalitesini standart bir bilgisayara getiren Microsoft, videoda vaad ettiklerini gerçekleştirebilirse önemli bir işe imza atmış olur. Tabi ki bu yazılımdan bir Premier, After Effects ya da Edius özelliklerini beklememek lazım. Ama son kullanıcı için fayda sağlayacağını söyleyebiliriz.

Windows 10 ile beraber atağa kalkan Microsoft, daha stabil, daha işi çalışan en önemlisi güncelleme mantığı ile yeni özellikler kazanan bir işletim sistemi sunmaya başladı. Beraberinde gelen ücretsiz yazılımları da yenilen firma, işletim sistemi pazarındaki hakim gücünü her geçen daha da sağlamlaştırıyor.  Story Remix de bu başarıyı perçinleyecek bir yazılım olmuş gibi görünüyor. Özellikle kolay kullanımı ve karışık olmayan arayüzü video üretmek isteyenlerin işini kolaylaştıracak. Yazımı, yeni yazılımla ilgili nihai kararı sonbaharda çıkan güncelleme ile bilgisayarıma kurduktan sonra vereceğimi belirterek sonlandırayım.

O gün gelene kadar sizleri yazılımın genel özelliklerini anlatan ve yukarıda bahsettiğim özellikleri gösteren video ile baş başa bırakıyorum.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın