Microsoft’tan yapay zeka başarısı

0

Microsoft, geliştirdiği yeni yapay zeka teknolojisi ile metni konuşmaya sorunsuz şekilde aktarmayı başardı. Haberle ilgili detaylar aşağıda…

Yapay zeka son dönemin öne çıkan inovasyon konularından. Bu kapsamda çalışmalar yürüten teknoloji şirketlerinden biri de Microsoft. Microsoft, Çinli araştırmacıları da dahil ettiği bir çalışma ile yeni bir yapay zeka teknolojisi geliştirdi ve yazıyı konuşmaya oldukça başarılı şekilde aktardı.

Yazıyı ses dönüştürmek uzun zamandır üzerinde çalışılan bir konu, ancak şu ana kadar geliştirilen yazılımlar henüz yeteri kadar başarı sağlayamıyor. Microsoft ve Çinli araştırmacılar ile birlikte geliştirilen yeni yapay zeka teknolojisi, 200 farklı ses örneğine sahip. 200 farklı ses ile gerçek konuşmaya yakın bir dönüştürme yapan yazılım, aynı zamanda yüzde 99,84 oranında bir başarı sağlıyor. Yani metin oldukça yüksek bir başarı oranı ile kullanıcı konuşmasına çevriliyor.

Diğer yandan geliştirilmiş olan yapay zekanın mantığında nöral ağlar yer alıyor. Yapay zeka nöral ağlar ile adeta beyindeki nöronları taklit ediyor ve sayede girdi ve çıktıları analiz ederek oldukça başarılı bir şekilde işliyor.

Microsoft yapay zeka gerçekçi diyaloglar oluşturacak

Yapay zeka tarafından dönüştürülen metin, oldukça hafif oranda robotik bir sese sahip. Bunun yanında en önemli olan ise Microsoft’un yakın bir zaman içerisinde geliştirmiş olduğu bu teknoloji ile gerçek diyaloglar oluşturmayı hedeflemesi olarak karşımıza çıkıyor.

Cevap bırakın