Microsoft’tan Windows 10 sürücü yükleme hamlesi

0

Popüler işletim sistemi Windows 10, şimdi de ilginç bir sürücü yükleme özelliği ile gündemde. Detaylara göz atalım…

Windows 10 işletim sistemini kuran kimselerin pek çoğu, bilgisayarlarının sürücülerini yüklemek için işletim sisteminde bulunan “Aygıt Yöneticisi” aracını tercih ediyor. Microsoft tarafından yapılan son hamle ile birlikte Windows 10 kullanıcıları, sürücüleri yüklemek için artık aygıt yöneticisini kullanamayacak.

Microsoft’un bu değişikliği, Windows 10 Build 19041.423 güncellemesi ile geliyor. Bu güncellemenin ardından Windows 10 işletim sistemini kullanan kullanıcılar aygıt yöneticisi üzerinden çevrimiçi sürücü arayamayacak. Aygıt yöneticisi üzerinden kullanıcılar sadece bilgisayarlarında bulunan bir sürücü paketini arama işlemini gerçekleştirebilecek.

İlginç bir özellik şeklinde nitelendiriliyor

Microsoft’un oldukça ilginç olarak nitelendirilebilecek bu hamlesi ile birlikte, aygıt yöneticisi programının şirket sunucularına erişimi de engellendi. Kullanıcılar bu işleme artık ayarlar uygulamasından erişebilecek. Sürücüleri internet üzerinden yüklemek isteyen kullanıcılar, Ayarlar uygulaması içerisinde yer alan Opsiyonel güncelleştirmeler kısmından erişebilecekleri mevcut güncellemeler ile sürücülerini yükleyebilecekler.

Halihazırda güncel işletim sistemlerinde sürücü yükleme işlemleri işletim sistemleri tarafından gerçekleştiriliyor. Yazılım devi Microsoft’un sürücü konusunda en başarılı işletim sistemi olan Windows 10 işletim sistemini güncelleme konusunda daha akıcı hale getirmek için bu değişikliği yaptığı düşünülüyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın