Microsoft’tan sızıntıları engellemek için Secured-core PC girişimi

0

Microsoft Secure-core PC girişimi için Qualcomm, Intel ve AMD gibi firmalarla çalışmaya başlamış durumda…

Microsoft, işletim sistemine sızmak isteyen siber saldırganları engellemek için yeni bir girişim başlattı. Bilgisayarın ilk açıldığı zaman işlemci yazılımının kendi dizin yolunu izlemesini istemeyen Microsoft, güvenlik bileşenleri ile yazılımın işletim sistemine gitmesini sağlıyor. Microsoft tarafından hazırlanan bu yeni girişimin ismi ise Secured-core PC…

Secured-core PC nedir? Bilgisayarda kullanılan her donanımın, işletim sistemi ile entegre olması için kendi yazılımının yer alması siber saldırganların yeni hedefi oluyor. Bu yazılımları hedef alan saldırganlar işletim sistemine sızmaya çalışıyor. Microsoft bu durumun önüne geçmek için Secured-core PC adını verdiği yeni girişimini duyurdu. Normalde bilgisayardaki donanım yazılımları kendi yolunu izleyerek sistemin başlangıcına kadar gidiyor. Yeni yötemde ise bu yazılımlar Miscrosoft’un başlatıcı komutlarını çağırıyor. Bu sayede yazılımın ne kadar kullanılacağı bu komutlar ile belirleniyor.

Microsoft Secure-core PC girişimi için Qualcomm, Intel ve AMD gibi firmalarla çalışmaya başlamış durumda. Şifrelenmiş anahtarların doğrudan işlemci içerisinde entegre edilmesi istenildiği için Microsoft, işlemci üreticileri ile görüşüyor. Bu durum nedeniyle yeni sistem sadece yeni sistemlerde kurulabilecek ve mevcut sistemlerde çalışmayacak. Secured-core PC sistemi ile çalışan ilk cihaz ise Microsoft tarafından üretilen Surface Pro X cihazı oldu.

Cevap bırakın