Microsoft Word’de yeni özellik: To-Do [Yapılacaklar]

0

Microsof, Office paketinin bir parçası olan Word programına oldukça etkili bir özellik eklemeye hazırlanıyor. Yeni özelliğin adı “To-Do” yani Türkçe anlamıyla “Yapılacaklar” olarak karşımıza çıkıyor.

Henüz test aşamasında olan bu özellik tek bir dosyayı birden fazla kullanıcının aynı anda yönetebilmesini sağlıyor. Aynı Word belgesine farklı kullanıcıların notlar eklemeye çalıştığını fark eden Microsoft, “Yapılacaklar” özelliği ile bu işlemleri daha kolay bir hale getirmeyi planlıyor. Bu özellik sayesinde aynı Word belgesi üzerinde çalışan kullanıcılar, diğer kullanıcılar tarafından bırakılan notları izleyebilecek ve en son ne yaptıklarını görebilecek.

Çok uzun zamandır Word belgelerine not bırakma özelliği program içerisinde yer alıyor. Ancak yeni özellik sayesinde kullanıcılar program üzerinde not bıraktıkları yerler otomatik olarak tespit ediliyor. Ayrıca yeni özellik ile aynı Word belgesi üzerinde yapılan işlemlerin bir listesini tutan “Yapılacaklar” özelliği, bu şekilde belgenin birçok kullanıcı tarafından ortak kullanımına imkan sağlayacak.

Ayrıca yeni özellik ile kullanıcılara belge üzerinden e-posta gönderilebilecek. Gönderilen e-postayı yanıtlayan kullanıcılar bu sayede belge üzerinde işlem yapabilecek. Bunu basit bir örnekle açıklayacak olursak aynı belge üzerinde çalışırken bir arkadaşınız size belgeye bir fotoğraf eklemenizi istedi. Belge üzerinde ilgili yere sizi etiketleyecek ve e-postayı yanıtladığınızda arkadaşınızın sizden talep ettiği fotoğraf direkt olarak Word belgesine eklenecek.

Microsoft Word yeni “Yapılacaklar” özelliği ile kullanıcıların ortak çalışmasına hız kazandırmayı amaçlıyor. Özellikle e-posta bildirimlerinin yanıtlanması ile belgeye içerik eklenmesi ortak çalışma yürüten grupların oldukça işine yarayacak gibi görünüyor.

Cevap bırakın