Microsoft, Windows Phone 8.1 desteğini sonlandırdı

0

Microsoft, sürpriz bir kararla, tüm Windows Phone cihazların yüzde 73.9’unde bulunan işletim sistemi versiyonu ‘8.1’ için bundan sonra herhangi bir destek verilmeyeceğini açıkladı. Microsoft, Windows Phone için önemli bir adım atarak eski nesil yazılımı Windows Phone 8.1’in fişini çekmiş oluyor.

Öte yandan şirketin Windows 10 Mobile desteği devam edecek. Ancak söz konusu işletim sistemine sahip cihazların, diğer tüm Windows mobil cihazlarına oranı yüzde 20 seviyesinde. Aynı zamanda yeni Windows 10 telefonların piyasaya sunulması bekleniyor, bu sayede de hatrı sayılır bir güncelleme hareketine geçilmiş olunacak.

Peki hangi akıllı telefonlar bu gelişmeden etkilenecek? Öncelikle yanıt; ‘8.1 sürümünün yüklü olduğu tüm Windows Phone cihazlar’ şeklinde. Bu cihazlar arasında Nokia ve Lumia modelleri ağırlıkta. Windows 10’a güncellenen cihazlar ise gelişmeden etkilenmeyecekler.

Versiyonlarına göre kullanımda olan Windows işletim sistemi oranları:

Windows Phone 8.1 = Yüzde 73.9

Windows 10 Mobile = Yüzde 20.3

Windows Phone 7.x = Yüzde 1.6

Windows Phone 8.1 = Yüzde 4.2

Yeni cihazlar yolda mı?

Microsoft’un Surface Phone adını alacak bir akıllı telefon için geliştirme çalışmalarına devam ettiği iddiası uzun zamandır kamuoyunda yer buluyor. Microsoft CEO’su Sadya Nadella da, 2017’in ilk günlerinde yaptığı bir açıklamada akıllı telefonlara ilgilerinin devam ettiğini kaydetmiş, bununla birlikte cihazların öncekilerden çok farklı olacağı şeklinde ifadeler kullanmıştı. Tüm bunların merak uyandırdığı açık. Kim bilir, belki de önümüzdeki aylarda yeni bir Microsoft markalı akıllı telefon duyurusu gelebilir…

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın