Microsoft Windows 7 ve 8.1’i artık satmayacak

0

windows-7-desktop

Teknoloji şirketi Microsoft, Windows 10’un bir yılı aşkın beta aşaması ve ardından geçtiğimiz yıl final versiyonunun yayının ardından geçtiğimiz haftalarda ilgli yazılımın 400 milyon kullanıcıya ulaştığını açıklamıştı. 2018 yılına kadar 1 milyar Windows 10 kullanıcı hedefi bulunan Microsoft, bu yönde önemli bir adım atarak Windows 7 için lisans satışlarını sonlandırdığını duyurdu.

Donanım üreticilerine Windows 7 ve 8.1 satılmayacağı kaydedilirken, bu durumun beraberinde getireceği sonuç sonraki bilgisayarların Windows 10 önyüklü sunulması olacak.

Microsoft, daha öncesinde üreticilere Windows 8.1 ve Windows 7 satışlarının sona ereceğini açıklamıştı. Ancak üreticilerin stok lisansları kullanarak üretim yapmaya devam edeceği biliniyor. Bu durumda donanım anlamında bir süre daha her üç işletim sistemi versiyonunun da teknoloji raflarında yer alması kesin durumda. Bu yönde bir müşteri talebinin olduğu da biliniyordu. Üreticilerin bu yönde bir süre daha talebi karşılayabileceğini belirtelim. Ancak lisanslı yazılımların bitmesi sonrasında Windows 10 önyüklü sunulması gerekecek.

2020’ye kadar devam edecek

Microsoft’un bu yönde attığı bir diğer adım da şirketin Windows 7 için güvenlik güncellemeleri dağıtımını 2020’ye kadar yayınlamaya devam etme kararı. En nihayetinde ise 2020’den itibaren önemli ölçüde kullanıcının Windows 10 kullanması bekleniyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız.

Cevap bırakın