Microsoft, Windows 10 aktif kullanıcı sayısını açıkladı

0

Teknoloji şirketi Microsoft, belli dönemlerde açıkladığı bilgilerden biri olan Windows 10 aktif kullanıcı sayısı verilerini kamuoyuyla paylaştı. Yıllık hissedarlar toplantısında şirketin CEO’su Satya Nadella tarafından aktarılan bilgi, Windows 10’un masaüstü işletim sistemleri ve kendi versiyonları arasındaki hakimiyetine bir kez daha işaret etti.

Sadece kişisel PC’ler değil, Microsoft Xbox One, HoloLens ve IoT cihazlarda da kullanımda olan Windows 10 işletim sistemi için rakamın 600 milyona ulaştığı kaydedildi. Çok sayıda şirketin Windows 10’a geçiş aşaması sürüyor, ayrıca PC ve Xbox satışları ile her geçen yıl artan IoT cihaz kullanımı beraberinde rakamın artmaya devam etmesi kaçınılmaz.

Geçtiğimiz aylarda Build 2017 etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen duyuruyla (10 Mayıs 2017 tarihli) verilen rakam yarım milyar seviyesindeydi. Geride kalan 6 aylık sürede toplam kullanıcı tabanında 100 milyona varan artış olduğu görülüyor.

Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında ise Windows 10 kullanıcı sayısı 350 milyondu. Bir yılı aşkın sürede rakamın yaklaşık 2’ye katlandığı sonucuna ulaşılıyor. Diğer yandan Temmuz 2015’te çıkan Windows 10’un 2-3 yıl içerisinde 1 milyar cihazda kullanımda olacağı öngörülmüştü. Ancak sonraki yıl hedef küçültüldü. Bu bağlamda ilk hedeften uzaklaşıldığı dikkatlerden kaçmıyor.

Cevap bırakın