Microsoft vitesi artırıyor: Windows 11 SE geliyor!

0

Yazılım devi Microsoft, geçtiğimiz ayın ortalarında en yeni işletim sistemi Windows 11’i piyasaya sürdü. Şu anda kullanıcılar yeni sürümü kararlı olarak alırken, tam dağıtım süreci ise 2022 yılında sona erecek.

Windows 11 ile karşılaştırıldığında Windows 11, pek çok alanda onlarca yenilikler getiriyor. Modern bir tasarımı benimseyen bu sürüm, aynı zamanda performans konusunda da eski sürümü geride bırakmayı başarıyor. Ancak Microsoft, Windows 11’in yeni bir sürümünü daha piyasaya sürmek için kolları sıvamış durumda.

Windows 11 SE, yeni Surface Laptopla birlikte gelecek

Kısa süre önce yabancı basında, Microsoft’un K-12 eğitimi için yeni uygun fiyatlı bir laptop üzerine çalıştığı bildirildi. Yeni Surface Laptopun yanı sıra Microsoft, önceden yüklenmiş Windows 11 SE işletim sistemini de bu ürünle birlikte karşımıza çıkaracak.

Yeni işletim sisteminin ne gibi özellikler barındıracağı şu an için bilinmiyor. Lakin geçmiş dönemde piyasaya sürülen Windows 98 SE’yi göz önünde bulundurduğumuzda, bunun Windows 11’in gelişmiş bir sürümü olmayacağını tahmin etmek çok da zor değil.

Yeni Surface Laptop için uyarlanacak olan Windows 11 SE, öne çıkan bilgilere göre şu değişikliklere sahip olacak:

  • 1. Widget’lar dahil olmak üzere haberler ve ilgi alanı özellikleri devre dışı bırakılacak
  • Microsoft Mağazası varsayılan olarak kilitli kalacak
  • Edge ve Bing ayarları kaldırılacak ve ”telefonunuz” işlevi de devre dışı bırakılacak
  • Win32 programları için tam destek getirilecek

Görünüşe bakılırsa Windows 11 SE, daha çok Chromebook’larla rekabet edecek şekilde tasarlanmışa benziyor. Zira Win32 için tam destek, bunun büyük bir yazılım seçeneğine sahip olmasını sağlayacak. Ayrıca Android APK desteğinin getirileceğini de varsayarsak, kesinlikle rekabetin dozu artacaktır.

 

Cevap bırakın