Microsoft ve Google’dan ortak adım

0

Microsoft CEO Satya Nadella speaks during his keynote address at the company's  "build" conference in San Francisco

Teknoloji dünyasının en önemli iki şirketi Google ve Microsoft, dünyanın birçok bölgesinde farklı konularda birbirlerini şikayet etmiş durumdaydılar. Mevzuat kaynaklı sayısız dosya, iki şirket açısından problem olmaya devam ediyordu. Varılan anlaşma beraberinde hem Google hem de Microsoft tarafından birbirlerine doğru sıcak bir adım geldi. Her iki şirket de aleyhlerindeki şikayetleri geri çekme kararı verdiler. Ayrıca sonraki süreçlerde de doğrudan şikayetlerini yasal çerçeveye sunmadan önce karşılıklı görüşmeler içerisine girileceği, uzlaşma yollarının deneneceği belirtildi.

Yapılan açıklamalarda ortak payda, şirketlerin yasal süreçler yerine ürün ve hizmetler ile ilgili konularda rekabet içinde olmalarının gerektiği kaydedildi. Google ve Microsoft sözcüleri birbirleri arasındaki enerjik rekabetin ürünlere daha fazla yoğunlaşılmak suretiyle devam edeceğinin altı çizildi.

Teknolojinin merkezindeki şirketlerde son yıllarda artan bir uzlaşı havası hakim. Geçtiğimiz yıllarda Apple ve Samsung arasında da benzer gelişmeler görülmüştü. Öte yandan Microsoft ile Google arasındaki son adımların ilk evresi geçtiğimiz aylarda, Android patentleri ile ilgili olarak süren anlaşmazlıkların karşılıklı olarak çözümü ile başlamıştı. Gelecekteki olası işbirliklerinin habercisi olan gelişmelerin devamı merakla beklenmeye başlandı.

Son bir detay olarak da uzlaşı durumuna dair zamanlamanın AB’nin Google’a yönelik başlayan tekel soruşturması öncesinde gerçekleşmesi dikkat çekti. Google’ın hareket alanını sınırlayıcı bir adım atmış olabileceği şeklinde yorumlar kamuoyuna yansıdı. Buna karşın yapılan açıklamalarda uzlaşmanın yeni olmadığı, sürecin daha önceki dönemlerde başladığının altı çizildi.

Cevap bırakın