Microsoft’un Windows 11’i için ilginç yorum

0

Kısa bir süre önce resmi olarak tanıtılan Windows 11 için yeni bir gelişme yaşandı. The Independent’e yapılan yorumda Microsoft, Windows 11’i geliştirirken insanların beyin aktivitesinden faydalandı. Microsoft’tan baş ürünler sorumlusu ve Windows 11’i tanıtan Panos Panay, yaptığı bir röportajda insan beyninden nasıl faydalandıklarını ve ilham aldıklarını anlattı.

Windows 11 yeni bir kullanıcı deneyimi sunuyor

Panos Panay, Windows 11’i tasarlarken insanların beyin aktivitesinden faydalandıklarını, böylece daha iyi bir deneyim sunmak amacıyla tasarlandığını söylüyor. Yeni arayüzü ile beraber büyük ses getiren Windows 11, başlat menüsü tasarımını güncelleyerek Xbox oyunlarıyla daha iyi bir entegrasyon sunuyor. Öte yandan pek çok yeniliği içinde barındıran Windows 11, kelimenin tam anlamıyla yenilendi. İnsanlara daha iyi bir deneyim sunmak için tasarlandığı belirtiliyor.

Windows 11

Farklı pek çok test ve raporu bir araya getiren Microsoft, insan faktörünü de göz önüne alıyor. Başlat menüsünde başlayan değişim yolculuğu görev pencerelerinin değişimiyle devam ediyor ve dosya gezgini de genel çehresine ufak dokunuşlar alıyor. Geri Dönüşüm Kutusu, Disk Sürücüleri, Belgeler, Masaüstü, İndirilenler, Müzikler, Resimler ve Videolar klasörlerine ait simgeler de bu kapsamda güncellendi.

Temelde çok daha minimal bir arayüze kavuşan Windows kullanıcıları, Android ve iOS işletim sistemlerinde görmeye alışık olduğumuz bir özelliği beraberinde getiriyor. Widget seçeneği işletim sistemine geri dönüyor, şöyleki daha önce Windows Vista’da karşımıza çıkan widget’lar o zaman açıklanmayan bir nedenden ötürü işletim sisteminden kaldırılmıştı. Şimdi ise geri dönüyor.

Windows 11

Bunun akabinde ise Android uygulamaları Windows’a geliyor. Android uygulamalarının resmen destekleneceğinin duyurulması ise oldukça iyi zira milyonlarca Android kullanıcısı bulunuyor ve bilgisayarlarıyla entegre uygulamaların olması oldukça faydalı olacak. Oyun performansının da yükseldiği Windows 11 aynı zamanda Windows 10 kullanıcılarının tamamı için ücretsiz bir geçiş imkanı sunuyor.

Windows 11 bu yılın sonbahar aylarında sunulucak ancak Windows Insiders üyeleri yeni işletim sistemini daha önce test etmeye başlayacak.

Cevap bırakın