İddia: Microsoft, Torrent’e engel olacak!

0

Torrent, ülkemizde de çok yaygın olan bir dijital yapı ve kullanıcıların birbirleriyle dosya, vb. Paylaşmalarda bulunmaları üzerine kurulu. Çeşitli sorunları da beraberinde getiren platform, Microsoft’un da göz hapsinde.

Kamuoyunda yer bulan bilgilere göre Microsoft, en güncel işletim sistemi Windows 10’un sonraki güncellemelerinde bazı popüler trend sitelerini engelleyecek adımlara da yer verecek. Yeni Windows 10 güncellemesinde Kodi, The Pirate Bay, KickassTorrents başta olmak üzere öne çıkan Torrent sitelerinden yüklenecek illegal verinin engellenmesi hedefleniyor.

İnternet kullanıcılarının tepkisini çeken ihtimal, son dönemde teknoloji şirketleri nezdinde iyiden iyiye artan güvenlik ve hukuk temelindeki hamlelerde dikkat çekici örneklerden biri olacağa benziyor. Diğer yandan Torrent, günümüzde son derece yaygın ve bu yönde atılacak önleyici adımların yeterli olup olmayacağı konusu da belirsizliğini koruyor.

En nihayetinde ise Microsoft’un kullanıcı güvenliği ve telif haklarına yönelik pozitif adımlarını devam ettirdiği görülüyor.

İlginç bir detay olarak çeşitli forum, vb. platformlarda görüş belirten Windows kullanıcıları, Windows 10’daki söz konusu güncelleme sonrasındaki Torrent blokesini bertaraf edebilecek fikirleri gündeme taşıyorlar.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın