Microsoft Project xCloud ile tanışın

0

Microsoft’un gelecek planları arasında oyun için üyelik sistemi Project xCloud da var. İşte detaylar…

Oyun ekosistemi açısından hem Xbox hem de Windows gibi iki ayrı platformla öncü konumdaki şirketlerden biri olan Microsoft, ilginç bir stratejik hamleye hazırlanıyor. Popüler şirketin CEO’su Satya Nadella tarafından yapılan açıklamaya göre Microsoft, oyun için ‘Netflix benzeri bir platform’ hazırlığında. Project xCloud adıyla tanımlanan projede internet üzerinden görüntü aktarımı söz konusu olacak. Bu sayede oyunlar konsol ve PC’den sonra akıllı telefon, tablet gibi mobil cihazlar ve TV’de benzer şekilde deneyimlenebilecek.

Microsoft’un adımı, biraz da Google’ın Project Stream’ine benziyor. Teknoloji şirketi, web tarayıcısı Chrome üzerinden güncel oyunların oynanabilmesine olanak tanıyan Project Stream’in ilk işaretini geçtiğimiz aylarda vermişti.

Yeni servisin nasıl bir ücret yapısı sunacağı ise şimdilik birçok başka detayla birlikte bilinmezler arasında yer alıyor. Bununla birlikte 2019 yılı içerisinde, muhtemelen yıl sonuna doğru kullanıma sunulması planlanıyor. Peki amaç ne?

Elbette daha çok oyuncuya erişim. Xbox ekibinin tanınmış ismi Phil Spencer, geçtiğimiz haftalarda küresel ölçekte 2 milyar oyuncunun bulunduğunu ancak kendilerinin bu sayıda konsol satmalarının mümkün olmadığını bildiklerini söylemişti. Bariz bir diğer unsur da kullanıcıların çoğunun mobil cihazlara sahip olması. Zira sadece 1 yılda 1 milyarı aşkın telefon satışı gerçekleşiyor. Potansiyeli yeni yollarla yakalamak ne kadar kolay bilinmez ama Microsoft, oyunun seyrini değiştirmeye hazırlanıyor. Gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz…

Cevap bırakın