Microsoft, Outlook sisteminin dosya güvenliğini artırdı

0

Microsoft’un e-posta servisi Outlook, son günlerde dijital basının gündemine bomba gibi düşen siber saldırılara karşı güçlü önlemler aldı. Alınan önlemlerde dosya indirme sistemi ile dosya uzantıları gözden geçirildi. Buradan hareketle yazılım şirketinin aldığı güvenlik önlemleri neler?

Microsoft Outlook dosya gönderme

Microsoft Outlook dosya gönderme sistemi değiştirildi

Bilgisayar korsanlarının saldırılarına karşı güvenlik önlemlerini artıran Microsoft, tarayıcı üzerinden girilen Outlook adına engellenen dosya türleri listesine yeni dosya uzantıları eklediğini açıkladı. İlgili listede yer alan uzantılar, Outlook hesaplarından indirilemiyor.

Yazılım firması tarafından yapılan duyuruda, Microsoft’un söylediğine göre, nadir kullanılan dosya türleri yer alıyor. Eğer kullanıcılar veya şirket sahipleri listede yer alan dosya uzantılarından herhangi birini indirmek zorunda ise “izin verilen dosya tipleri” adlı “AllowedFileTypes” sistemini kullanmak zorunda.

Microsoft Outlook dosya gönderme

OwaMailboxPolicy isimli kontrol merkezi üzerinden gerçekleştirilen izin işlemi, işletim sistemlerinin ve uygulama yazılımının güncel olmasını gerektiriyor. Bu bağlamda, kurumların ve kuruluşların Microsoft’un sunduğu en son programları kullanması şart. Zira Outlook dosya gönderme konsepti yenilendi.

Dosya indirme değişikliği hakkında bir açıklama yapan Microsoft, şu şekilde konuştu:

“Müşterilerimize ait olan verilerin güvenliği bizim en büyük önceliğimizdir. Müşterilerimizden bu değişikliği anlamalarını ve bunu takdir etmelerini bekliyoruz. Değişim yıkıcı olabilir. Bu nedenle umuyoruz ki yaptığımız açıklama böyle bir adım ile neler yaptığımızı ve böylesine bir güvenlik önlemini neden aldığımızı izah eder.”

Engellenen dosyalar listesinin birinci bölümü:

“.pyc”, “.pyo”, “.pyw”, “.pyz”, “.pyzw”, “.ps1”, “.ps1xml”, “.ps2”, “.ps2xml”, “.psc1”, “.psc2”, “.psd1”, “.psdm1”, “.psd1”, “.psdm1”, “.cdxml”, “.pssc”, “.jar”, “.jnlp”, “.appref-ms”, “.udl”, “.wsb”,  “.cer”, “.crt”, “.der” ve “.appcontent-ms”.

Engellenen dosyalar listesinin ikinci bölümü:

“.settingcontent-ms”, “.cnt”, “.hpj”, “.website”, “.webpnp”, “.mcf”, “.printerexport”, “.pl”, “.theme”, “.vbp”, “.xbap”, “.xll”, “.xnk”, “.msu”, “.diagcab” ve “.grp”.

Cevap bırakın