Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiMicrosoft Nokia’yı Foxconn’a sattı

  Microsoft Nokia’yı Foxconn’a sattı

  Nokia-partnership-with-Meizu-b

  Microsoft, bu yıl yüzde 50’ye yakın oranda gerileyen akıllı telefon satışları sonrası sürpriz hamlesini yaptı ve Nokia markasını, Tavvan merkezli Foxconn’a sattı. İşte detaylar…

  Flaş gelişme teknoloji gündemine bomba gibi düştü. 3 sene önce Nokia’nın akıllı cihazlar bölümünü satın alan Microsoft, gelirlerin rekor seviyelerdeki gerilemesi üzerine kapalı kapılar arkasında konuşulan hamlesini yaptı; Nokia, 350 milyon dolar karşılığında Tayvan merkezli teknoloji şirketi Foxconn’a satıldı.

  Apple, Samsung gibi markalarla birlikte çalışan Foxconn, böylelikle dünyanın en önemli marka değerlerinden birinin mobil alandaki haklarını üstelik yarım milyar doların bile altında bir bedelle elde etmiş oldu. Öte yandan anlaşmanın bazı detayları dikkat çekici. Buna göre Foxconn, Nokia bünyesindeki 4 bin 500 çalışanı da bünyesine katıyor, ek olarak Nokia’nın temel modellerinin haklarını elde ediyor. Özetle Microsoft, Lumia markası altında ürün geliştirmeye devam edecek.

  İlginç bir şirket yapısı: Nokia

  Nokia’nın mobil bölümü Foxconn’da, telekominikasyon ve diğer hizmetler bölümü ise Finlandiya’daki merkez ofisinde yaşamaya devam ediyor. Microsoft, Nokia’nın satın alınması sonrasında Nokia’nın alt markası olan Lumia üzerinden ürün geliştiriyordu, yani Nokia markasını yeni ürünlerinde kullanmayı tercih etmemişti.

  Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN