Microsoft Edge’e yeni güvenlik özelliği

0

Microsoft, Edge internet tarayıcısının güvenlik özelliklerine bir yenisini daha ekledi. Platform, artık sahte haberlere yönelik uyarı özelliği de sunuyor. İşte detaylar…

İnternette sahte haberlere karşı korunma yöntemlerinin sayısı hızla artıyor. Geçtiğimiz günlerde bir mobil operatör şirketinin etkinliğinde de vurguladığı manipüle edilmiş içerikler ve bunların önlenmesi, önde gelen teknoloji üreticilerinin ilgi alanlarından birini oluşturuyor. İşte Microsoft da bu alanda öncü şirketlerden biri.

Microsoft, Edge internet tarayıcısının güvenlik özelliklerine bir yenisini daha ekledi. Platform, artık sahte haberlere yönelik uyarı özelliği de sunuyor. İlk etapta mobil plartformda sunulan güvenlik argümanının masaüstüne de gelmesi bekleniyor.

Öte yandan ilgili özelliğin NewsGuard ile sürdürülen iş birliği neticesinde oluşturulduğu kaydediliyor. Düşük güvenilirlik puanı olan siteler, Edge üzerinden açıldığında kullanıcının karşısına bir uyarı mesajı çıkıyor. Bu da sahte haberlerin yer aldığı sitelerden haberdar olunmasının ve başka sitelerde gezinmeyi mümkün hale getiriyor.

Daha önce de vardı ama…

Bu özellik daha önce indirilebilen bir eklenti olarak gelmişti. Kullanıcılar, istedikleri taktirde halihazırdaki önyüklü uyarı mekanizmasıyla aynı özelliği sunan eklentiyi yükleyebiliyorlardı. Şimdi ise önyüklü halde gelen sahte haber uyarıcısı, güvenlik anlamında Edge’i bir üst seviyeye taşıyor.

Dijital güvenlik alanındaki öne çıkan gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz…

Cevap bırakın