Microsoft Defender ATP, Chrome güncellemesini ‘yanlışlıkla’ trojan olarak tespit etti

0

Microsoft’un ticari antivirüs programı, Chrome’un en son güncellemesinin Fungalvet trojanı ile enfekte olduğunu belirtti.

Defender antivirüs hizmeti ve Microsoft’un birinci seviye kurumsal çözümünün bir parçasını temsil eden Microsoft Defender Advanced Threat Protection (ATP – Gelişmiş Saldırı Güvenliği), Google Chrome tarayıcısının en son güncellemesini arka kapı trojanı olarak işaretliyor.

Antivirüs yazılımının trojan tespit ettiği güncelleme, Google Chrome 88.0.4324.146 olarak kısa süre önce yayınlandı. Chrome kullanıcıları ve güvenlik araştırmacıları tarafından fark edilen durum, Defender ATP’nin Google Chrome 88.0.4324.146 güncelleme paketlerinde “PHP/Funvalget.A.” trojanının yer aldığına işaret ediyor.

Güvenlik uzmanları, Microsoft’tan tespit edilen durumun bir “yanlış pozitif” mi yoksa gerçekten bir tehdit mi olduğuna dair açıklama yapmasını bekledi. Bu süreçte, resmi açıklamaya kadar bu konuda bir işlem yapılmaması tavsiye edildi.

Microsoft tarafından 3 Şubat Çarşamba günü yapılan açıklamada trojan tespitinin “yanlış pozitif” olduğu ve bir otomasyon hatasından kaynaklandığı belirtildi.

Windows’un tüm versiyonlarında bedava olarak sunulan Microsoft Defender antivirüsü ise Chrome’un en son güncellemesinde herhangi bir kötü amaçlı yazılım tespit etmemişti.

Cevap bırakın