Microsoft Azure hakkında temel bilgiler

0

2016_subat_02

Azure’u en sade olarak Microsoft’un geliştirdiği bir bulut çözümü olarak anlatılabilir. Microsoft Azure kullanarak hem Windows sanal makineler hem de Linux sanal makineler kullanabiliriz. Bu iki ayrı bağımsız platformda sorunsuz projeler üretilebileceği gibi Microsoft Azure bize kendi sistemimizde hayata geçirdiğimiz bir sanal makina üzerinde de rahatlıkla çalışma olanağı sağlar. Ayrıca hemen belirtmek gerekir ki; Azure platformu aslında bütün dünyaya yayılmış ve sürekli olarak birbirini yedekleyen Microsoft Veri Merkezi güvencesi ile kullanıcılara sunmaktadır. Bu yüksek teknoloji altyapısı özelliklerinden dolayı da oldukça güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

Çeşitli Bulut Hizmetlerinin Giderek Büyüyen Bir Koleksiyonu

Microsoft Türkiye kendi sitesinde şöyle tanımlıyor: “Microsoft Azure, daha hızlı hareket etmeye, daha fazlasını başarmaya ve tasarruf etmeye yönelik analiz, işlem, veritabanı, mobil, ağ, depolama ve web gibi tümleşik bulut hizmetlerinin giderek büyüyen bir koleksiyonudur.”

Kullanılmakta Olan Teknolojileri Destekler

Azure; en geniş işletim sistemi, programlama dili, çerçeve, araç, veritabanı ve cihaz yelpazesini destekler. JavaScript, Python, .NET, PHP, Java ve Node.js kullanarak uygulamalar oluşturabilirsiniz. Ayrıca iOS, Android ve Windows cihazlar için arka uçlar tanımlayabilirsiniz. Azure, milyonlarca geliştirici ve BT profesyoneli tarafından kullanılmakta olan teknolojileri destekleyen bir üründür.  Windows Azure kullandığınız her çeşit uygulama  için esnek ve güvenilir bir altyapı sağlar.

Daha Az Karmaşa ve Düşük Maliyet

Güvenli özel bağlantı ağları, karma veritabanı, depolama çözümleri ve veri dayanıklılığı ile şifreleme özellikleri aracılığıyla mevcut BT ortamınız ile kolayca birleştirilebilen Azure, ihtiyaç duyduğunuz çözümleri mevcut altyapınızı kullanarak  Azure Stack ile Azure’u kendi veri merkezinizde bile çalıştırabilirsiniz. Böylece daha az karmaşıklık yaşayacağınız gibi maliyetleriniz de düşük olacaktır.

İhtiyaca Göre Şekillendirin ve Ne Kadar Kullanırsanız O Kadar ödeyin

Azure’un en önemli özelliklerinde biri de kullandıkça öde hizmetlerinin isteğinize göre şekillendirebilmenizdir. Böyle bir durumda sadece kullandığınız hizmet için ücret ödersiniz. Kullanmadığınız bir hizmet için ise ödeme yapmazsınız.

Verileriniz Güvende Olacak

Kurumların en fazla çekimser kaldıkları konu verilerinin güvenliğidir. Bu yüzden bazı kuruluşlar bulut çözümlerine karşı temkinli yaklaşırlar. Belki fazla bilinen bir konu değildir ama Microsoft, müşteri verilerinin korunması ve gizliliği konusunda sektöre bir taahhüt vermiş ve oldukça katı olan AB gizlilik yasalarına bağlı olarak Avrupa Birliği’nin veri koruma yetkilileri tarafından tanınan ilk bulut sağlayıcısı olmuştur. Microsoft ayrıca yeni uluslararası bulut gizlilik standardı ISO 27018’i benimseyen bir bulut sağlayıcısıdır.

Her Platformda Çalışan Uygulamalar

Azure, Microsoft tarafından yönetilen veri merkezlerinden oluşan dünya çapındaki bir ağda çalışıyor ve 22 bölgede hizmet veriyor. Azure, iyi bir müşteri memnuniyeti sağlamaya yönelik birçok seçenekten oluşan hizmetler sunuyor. Azure ile müşteri hizmetlerinizi geliştirebilir ve kurumunuzun var olan verilerinden yeni iş olanakları sağlayabilirsiniz.

Büyük veya Küçük Proje Farketmez

Azure, küçük projelerden tutun da test projelerinden global ürün sunumlarına kadar her türlü iş yükünü işlemek için tasarlanmış bir platformdur.

Ne Tür Hizmetler Mevcut?

Uygulama Hizmeti 

Azure Uygulama Hizmeti, istediğiniz platform veya cihaz için kurumsal kullanıma hazır web uygulamalarını içerir ve mobil uygulamaları hızlı ve kolay bir şekilde oluşturup ölçeklenebilir ve güvenilir bir bulut altyapısında dağıtmanız için bir bulut hizmetiyle daha hızlı uygulama oluşturmanıza olanak sağlar.

Azure SQL Veritabanı

Bulutta hızlı bir şekilde ilişkisel uygulamalar oluşturmanıza, genişletmenize ve ölçeklendirmenize olanak sağlayan bir ilişkisel veritabanı hizmeti olarak düşünebilirsiniz.

Azure Sanal Makineleri

Özet olarak anlatmak gerekirse bulutta bir Windows Server veya Linux görüntüsü dağıtmanızı sağlayan yapıdır.

Cevap bırakın