Microsoft, AltspaceVR’ı satın aldı

0

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi teknoloji argümanlarının günümüzde hala ’emekleme’ döneminde olduğuna şüphe yok. Ancak gelecek çok farklı olacak; beklentiler 2020 ve sonrasında her iki teknoloji için de büyük bir ‘patlamaya’ işaret ediyor; önde gelen teknoloji markalarının da bu yöndeki adımları dikkat çekmeye devam ediyor.

Son gelişme halihazırda HoloLens adında bir AR/VR sistemine sahip olan Microsoft’tan geldi. Teknoloji şirketi, bu alanda 2013 yılından beri faaliyette olan, ancak geçtiğimiz aylarda (Temmuz’da) kapanma kararını duyuran AltspaceVR’ın kendi bünyesine katıldığını duyurdu. Microsoft, anlaşmanın şartlarını açıklamazken ‘ekibin’ dahil edildiğini belirtmekle yetindi. Böylelikle şirketin deyim yerindeyse bypass ameliyatı geçirmesi sağlandı. Peki arka planda neler var?

AltspaceVR, Eric Romo tarafından kuruldu; gelişmekte olan sanal gerçeklik dünyası için bir tür sosyal ortam yaratma hedefiyle yola çıktı. Şirket; Comcast Ventures, Tencent, Dolby Family Ventures, Raine Ventures, Lux Capital, Western Technology Investments, Maven Ventures, Promus Ventures, Streamlined Ventures ve Rothenberg Ventures’dan 2015’te toplam 10,3 milyon dolar yatırım topladı.

Her şey ilk bakışta iyi gidiyordu, ancak VR donanım ekipmanları pahalıydı ve satışlar da beklentilerin altında kaldı.

AltspaceVR, aylık kullanıcı sayılarının 35 bin olduğunu duyurdu. Hayal kırıklığıydı. 28 Temmuz tarihli blog yazısıyla ‘öngörülemeyen mali zorluklar’ nedeniyle kepenkleri indirmişti.

Microsoft’la en azından -deneyim ve ekibin katkıları- yeniden hayata geçirilmiş oluyor. Daha iyi bir HoloLens ya da yeni yazılımlar mı gelecek? Bekleyip göreceğiz…

Cevap bırakın