microSD bellek kartında 1 TB sınırına ulaşıldı

Ağırlıklı olarak cep telefonu ve aksiyon kamerası gibi cihazlarda kullanılan microSD bellek kartlarında 1 TB sınırına ulaşıldı.

Herhangi bir şekilde fotoğraf ya da video çeken ya da veri kayıt eden cihazlarda çoğunlukla bellek kartı bulunur. Genelde microSD ya da SD kart türünde olan bu bellek kartları kayıt edilen içeriğin bir başka ortama (mesela bilgisayar) taşınmasını sağlar.

Günümüzde cep telefonlarının neredeyse tamamında microSD bellek kartı yuvası bulunur. Bu yuvalar cep telefonunun depolama kapasitesini artırmak için kullanılır. Özellikle çok fazla fotoğraf çeken ya da video kayıt eden biriyseniz bu bellek kartlarını mutlaka kullanmanız gerekir. Zira cep telefonlarının bütünleşik depolama alanı çok fazla içeriği depolamaya yeterli olmayacaktır.

microSD bellek kartında 1 TB sınırına ulaşıldı

microSD bellek kartları sadece cep telefonlarında değil, aksiyon kameralarında, gimbal destekli kameralarda, araç içi kameralarda ve droneların üzerindeki kameralarda da kullanılır. Anlayacağınız video ya da fotoğraf kayıt edebilen hemen hemen her cihazın microSD bellek kartı ihtiyacı vardır.

microSD bellek kartında 1 TB sınırına ulaşıldı

Bugüne kadar seri üretilen bir microSD kartta bulunan en yüksek kapasite 400 GB idi. Bu rakam bile yeterince büyükken, bellek kartı üreticisi SanDisk, yaptığı bir duyuru ile 1 TB kapasiteli yeni bellek kartı modelini duyurdu. SanDisk Extreme microSD UHS-I isimli bellek kartı tam olarak 1 TB depolama alanı sunuyor.

microSD bellek kartında 1 TB sınırına ulaşıldı

SanDisk bu yeni bellek kartı ile beraber bir de 512 GB depolama kapasiteli ve aynı özelliklere sahip ikinci bir bellek kartı daha piyasaya sürdü. ‘1 TB bana fazla gelir’ diyenler olursa 512 GB’ın da iyi bir seçim olduğunu belirteyim.

1 TB bellek kartına gerek var mı?

Yurtdışı fiyatlarına baktığımızda 1 TB bellek kartının 449 dolar, 512 GB sürümünün ise 199 dolara satıldığını görüyorum. Gördüğünüz gibi fiyatlar arasında orantısız bir durum söz konusu. Sürekli 4K video çeken profesyoneller için 1 TB bellek kartı almak daha mantıklı görünüyor. Ama eğer amatör bir kullanıcı iseniz 512 GB da size fazlasıyla yetecektir. Zaten fiyat anlamında 512 GB’ın şimdilik daha mantıklı olduğunu belirteyim. Ama ilerde bu denge 1 TB lehine değişicektir. Şimdiden belirteyim.

Şimdilik biraz profesyonellerin tercihi gibi kalacak olan SanDisk’in bu bellek kartı çözümü uzun vadede daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilebilir. Özellikle aksiyon kamerası ya da drone sahibi profesyoneller bu yüksek kapasiteleri tercih edecektir. Bellek kartının sunduğu spesifikasyonların gayet yeterli olduğunu ve günümüz kamera ya da cep telefonu gibi cihazların gereksinimlerini karşıladığını belirtmek isterim.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber depolama alanında çıta da her geçen gün yükseliyor. Şimdilik 4K sınırında bulunan görüntü üreten cihazların 6 ya da 8K’ya geçmesiyle beraber depolama alanı ihtiyaçlarının da artacağı aşikar. Şimdiden o günlere hazırlık yapan firmaların bulunduğunu da belirteyim.

ışığınız bol olsun…

Yoruma kapalı.