Micron’un GDDR6 hafıza yongaları yolda

0

Micron Technology, GDDR6 hazırlıklarının sona erdiğini, seri üretime hazır olduklarını duyurdu…

Ekran kartlarının hafıza yongasına dönüşümüne yönelik teknolojik gelişmeler devam ediyor. GDDR5, GDDR5X ve HBM2 teknolojilerine sahip modeller teknoloji raflarında yer almaya devam ederken GDDR6 hazırlıkları da tüm hızıyla sürüyor. Söz konusu hafıza yongalarının başlangıçta 12 ve 14 Mbps hızlarda, sonrasında ise 16 Mbps’ye ulaşabileceği öngörülüyor.

Bu kapsamda dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Micron, GDDR6 hazırlıklarının sona erdiğini, seri üretime hazır olduklarını duyurdu. Tasarım ve yeterlilik aşamalarının bittiği belirtildi. Micron, ilk GDDR6 yongalarını, 8 (256 bit veri yolunda 8 GB destekli) ve 16 GB (384 bit veri yolunda 12 GB destekli) yoğunluğunda sunacak. 32 GB ise sonraki safhalarda mümkün hale gelecek. 32 GB yongalarla birlikte 48 GB hafıza kullanıma sunulacak.

Bir blog yazısıyla resmi olarak duyurulan bilgi, Micron açısından dikkat çekici bir başlangıç anlamı taşıyor. GDDR6’nın ekran kartlarında endüstri standardı haline gelmesi bekleniyor. 2020’de ise GDDR5’in yerini tamamen alabileceği konuşuluyor.

İlginç bir detay olarak günümüzün en önemli ekran kartlarından Nvidia GTX 1080’deki bant genişliği, GDDR6 ile birlikte artık güncelliğini kaybetmiş duruma düşecek. 2018’de GDDR6’nın yükselişine ve dolayısıyla çok daha verimli oyun ve iş süreçlerine merhaba denilecek.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız…

Cevap bırakın