Mi Note 10 Lite : Zengin özellikleri ile fark yaratıyor

0

Mi Note 10 Lite , isim takısı olarak Lite olarak adlandırılsa da , gerçekten çok güçlü bir telefon. 5 kamera ile karşımıza çıkan bu ürünü yakından inceliyoruz.

Mi Note 10 Lite , 9.7mm kalınlıkta ve 204 gram ağırlıkta. Genellikle iki elle kullanımın uygun olan bu telefon, hem ön hem de arka tarafta Gorilla Glass 5 koruması ile göze çarpıyor. Bunun avantajı, ürünün şıklığından vazgeçmeyerek ona ekstra bir sağlamlık katmak. Elbette kutunun içierisinde bir koruyucu kılıf da unutulmamış. Bu şeffaf kılıf sayesinde de ürüne ekstra bir sağlamlık sağlayabilirsiniz.

Tasarım

Telefonun üç farklı renk ile piyasaya sürülmüş durumda. Bunlar nebula moru, gece yarısı siyahı ve buz beyazı. Bu yazımızda “gece yarısı siyahı“ renkli ürününü inceledik. Oldukça hoş görünen ve ürüne Premium bir his katan bu renk oldukça hoşumuza gitti. Yalnız Note 10 lite’ın arka yüzeyi de cam kaplı. Bunun en büyük dezavantajı, ürünü kullandıkça kısa sürede kir ve parmak izi tutuyor olması.

Buna karşın arka tarafta konumlandırılan dörtlü kamera sistemi oldukça ilgi çekiyor. Burada bizim hoşumuza giden özelliği ise, benzer ürünlerle kıyasla neredeyse çıkıntısız tasarlanmış olması ve kullanıcıyı kesinlikle rahatsız etmemesi.

Bir diğer dikkat çekici detay ise, 6.47 inç değerde ekranın yanlardan kavislendirilerek tasarlanması. Bu sayede yumuşak dokunuşlarla akıcı kullanım mümkün oluyor. Xiaomi, bu ürününde Amoled 3D ekran teknolojisine yer vermiş ve gerçekten çok hoş görüntüler alabiliyorsunuz.

6.47 inç ekran

Mi Note 10 Lite ürününde 6.47 inç değerde ekran yer alıyor. Bu ekran 398 ppi değerde bir piksel yoğunluğu ve 430 nit değerinde bir parlaklık sunabiliyor. Bunun anlamı, hem iç hem de dış mekan kullanımlarında gayet belirgin görüntüleme kabiliyetinin olması. Yani güneşli ortamlarda kullanıcıyı üzmemesi.

Ayrıca HDR10 desteği sayesinde de videoları çok daha zengin renk tonlarında, net detaylarla izleyebiliyor olmanız da önemli bir avantaj. .

Bu büyük ekran, bir şeyler izlemek ve okumanın yanında, bir şeyler oynamak için de ideal yapıda. Uzun süreli kullanımlar için göz konforu modunu da aktifleştirebiliyorsunuz. Bu arada, uzun süreli video ya da oyun deneyimleri neticesinde cihazda önemli bir ısınma seviyesinin olmadığını da belirtelim.

Ve evet, parmak izi okuyucu sensör de ekrana yedirilmiş olarak geliyor ve gayet performanslı çalışıyor. İsterseniz 2D yüz tanıma sistemini de aktifleştirebiliyorsunuz.

Performans

Mi Note 10 Lite, Qualcomm’un yeni nesil Snapdragon 730G işlemcisine sahip. Bunun yanı sıra 6GB bellek ve 64GB kapasite alanına yer verilmiş.

Android 10 işletim sistemi ve akıcı bir arayüzle gelen ürünün kullanımı gayet basit ve performanslı. Aynı anda birden fazla uygulamayı rahatlıkla çalıştırabiliyorsunuz. Elbette bu esnalarda küçük çapta performansta düşüşler yaşanabiliyor. Yaptığımız denemelerde, Call of Duty Mobile gibi iyi grafiklere sahip bir oyunu rahatlıkla oynayabildik.

Unutmadan. Mi Note 10 Lite’ın pek çok özelliğinin Mi Note 10 ile hemen hemen aynı olduğunu söyleyebiliriz. Dolaysıyla ürünün sahip olduğu başarılı performansı bizi pek şaşırtmadı. İki ürün arasındaki farkı ise kameralarda gizli.

Kamera

Telefonun arka tarafında dörtlü kamera sistemi yer alıyor. Yapay zekâ destekli 64MP ana kamera, f1.89 açıklık değerine sahip. Bu ana kamera gerek ışıklı ortamda gerekse de düşük ışıklı ortamlarda iyi sonuçlar veriyor.

Günümüzde pek çok teknoloji severin ihtiyaç duyduğu geniş açılı çekim, bokeh efektli çekim ve makro çekimler için kameralar sunan bu telefon, genel olarak başarılı performanslara imza atıyor. Yalnız bu performans genellikle sabit çekimlerde gerçekleşiyor. Mi Note 10 Lite, hareketli çekimlerde zaman zaman çok zorlandığına şahit olduk. Buna karşın arka kameraların 1080p 60FPS video çekim kalitesini de beğendiğimizi söylemeliyiz.

Ön taraftaki 16MP selfie kamera da hem bokeh efektli selfie fotoğraflar hem de görüntülü görüşmeler için ideal performans sunuyor.

Sonuç

Pil tarafına geldiğimizde, karşımızda 5260mAh pil var, ki hızlı şarj desteği de sunuyor. Kutudan çıkan 30w hızlı şarj adaptörüyle şarj edebildiğimiz cihaz, tek şarj ile gündelik kullanımda 2 günü rahatlıkla çıkarabiliyor. İşin içine oyunlar girdiğinde ise, tek şarj ile bir günlük kullanım mümkün oluyor.

Toparlamak gerekirse Mi Note 10 Lite, tasarımından ekran detaylarına, işlemcisine kadar Mi Note 10 ile hemen hemen aynı ve gerçekten iddialı bir telefon. Tabii kameraları da iddialı, ancak tahmin edeceğiniz üzere Mi Note 10’un kamera tarafında biraz daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Yine de, pek çok Android kullanıcısı için bu yeni cihazın ideal olduğunu söylemekte fayda var.

Xiaomi ürün ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

Cevap bırakın