Metro Exodus İnceleme

Artyom ve hikayesine geri dönüyoruz

0

İçinde baltalar kalkanlar olan fantastik oyunlar size sıkıcı geliyor ve daha futuristik, daha apokaliptik bir ortam istiyorsanız Metro Exodus tam olarak size göre bir oyun.

Dmitry Glukhovsky’nin kitaplarından yola çıkılarak hazırlanan yapım serinin önceki oyunlarına göre daha fazla özgürlük sunuyor. Hikaye bazlı olduğu için önceki oyunları mutlaka bir gözden geçirmeniz size bu süreçte alt bilgi olarak büyük rahatlık sağlayacaktır. Ana karakterimiz Artyom’un yaşadığı süreci de daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Metro serisi, adının hakkını veren bir şekilde gelişen olaylar silsilesi sonucunda Moskova metrolarında geçen hayatı bize deneyimletirken Exodus ile birlikte bu akış biraz daha farklı deneme ve yanılmaları da peşinde getiriyor.

Klasik bir hikaye odaklı FPS oyunu olarak düşünebileceğimiz yapım bize oyun içerisinde silahların özelleştirilmesinden farklı olarak aşırı derin bir yapı sunmuyor. Bir noktadan sonra etrafınızda kurulan dialogları Metro serisinden bir kitabı okurmuşçasına hissetmeniz olası. Etrafınızda yaşayan bir dünya var mı yok mu bu kaotik ortamda pek hissedemeseniz bile ziyaret ettiğiniz kişilerin ortamları ve dialogları ile size hissettirdikleri oldukça iyi bir deneyim diyebilirim. Özellikle gelişen olaylar ile birlikte gittiğiniz yerler ve içinde kaldığınız aksiyonlar bazen sizi tarifi olmayan duygulara sürükleyecek. Bir tren gördüğünüzde ne kadar sevinebilirsiniz? İşte bu sorunun cevabı oyunun içinde bir sahnede saklı.

Metro Exodus görsellik namına oldukça başarılı bir iş çıkartmış diyebiliriz. Özellikle NVIDIA’nın RTX serisi ile birlikte duyurduğu özel yetenekleri de görmemizi sağlayacak yapıda hazırlandığı için görsel anlamda dolu olan içeriklerle birlikte daha da üst seviyede bir deneyim yaşamanız olası. Özellikle iklim değişimi ve çevrenin yaşanmışlık hissiyatı oyunda belki de bizi ambiansa en iyi taşıyan detay olabilir.

Ses ve atmosfer olarak baktığımızda önceki oyunlar gibi türü sevenler için gerçekten nadide bir yapım. Kolay kolay böyle oyun gelmediği için piyasaya, çıkan yapımlarında beklentisi yüksek oluyor. Bu noktada Metro serisinin ilham kaynağının bir kitaba ve yazara dayanması da ek renk katıyor atmosferin oluşması kısmına. Oyunu Pc için şu an Epic Store’dan temin edebiliyorsunuz. Geçmişte Steam üzerinden temin edenler ise oradan oynamaya devam edebiliyorlar. Konsol sürümü ise disk olarak bulunabilmekte.

 

 

Cevap bırakın