Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürMeteor Lake İşlemciler ile Intel Yapay Zeka Çağı Başladı

  Meteor Lake İşlemciler ile Intel Yapay Zeka Çağı Başladı

  Intel yeni işlemcileriyle beraber yapay zeka alanında çok daha büyük atılımlar yapmak istiyor. AI PC kavramını önümüzdeki dönemde ürün gamına yaymak isteyen Intel, Meteor Lake mimarisiyle beraber bu alanda iddialı olmayı planlıyor.

  Intel 4 (7nm) teknolojisiyle üretilen yeni nesil çiper Intel’in Foveros 3D hibrit tasarımını benimsiyor. Aynı zamanda nöral işlem birimlerini ya da diğer adıyla NPU’ları kullanan ilk Intel işlemcilere bakıyoruz. Şirket, NPU’nun (Apple, Qualcomm ve AMD kendi özel NPU’larına sahip) “yapay zeka PC” çağını başlatacağını öne sürüyor.

  Ek olarak yaşanan bir başka ilkten de bahsedelim. Intel, “Ultra” markasını ilk kez kullanmaya başlıyor. Core Ultra 9, 7 ve 5 serisi tüketicilerin kolayca seçim yapması için tasarlanırken, Ultra adı premium modeller için ayrıldı. Artık “i5 ve i7” gibi serilerde kullanılan “i” ön eki yok.

  Yapay zekaya odaklanan “Core Ultra” mobil işlemciler ince ama güçlü dizüstü bilgisayarlara hayat vermek üzere tasarlandı. Aslında Meteor Lake ile köklü bir değişiklik yapıldı diyebiliriz. Mavi ekibin mühendisleri silikonda dokunulmadık yer bırakmamış. İşlemci tasarımı komple değişirken, içeride yer alan birimler de önemli değişimlere uğradı. Yani diyebiliriz ki Meteor Lake masaya çok şey getiriyor. Hadi şimdi yeni nesil mobil çiplere ve Meteor Lake mimarisine daha detaylı bakalım.

  Ultra Core-H serisinde iki adet 16 çekirdekli (6P+8E+2LP) Ultra 7 işlemci ve iki adet 14 çekirdekli (4P+8E+2LP) Ultra 5 yonga var. Daha geç tarihlerde piyasaya sürülecek olan Core Ultra 9 185H ise yine 16 çekirdekle birlikte gelecek. Bu arada belirtelim, 16 çekirdekli çipler 22 iş parçacığı, 14 çekirdekli çipler ise 18 iş parçacığına sahip.

  Core Ultra-H serisi ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarlar için tasarlandı, ancak bu küçük paketlerle hem bilgi işlem, hem grafik hem de yapay zeka alanında yüksek performans bekliyoruz.

  Diğer yanda ise daha az güç tüketen, az sayıda çekirdek ve düşük frekanslar sunan ve Arc Xe grafik frekanslarında farklılık gösteren Intel Core Ultra-U serisi var. Intel’in mobil cihazlar için duyurduğu Core Ultra U serisi işlemcilerin tümü, 2 performans çekirdeği, 8 verimlilik çekirdeği ve 2 ultra düşük çekirdekle birlikte toplam 10 CPU çekirdeği taşıyor. Yani bu çipler daha düşük güçlü ve ultra ince dizüstü bilgisayarlar için daha ideal.

  Intel Core Ultra H ve U çip ailelerinin her ikisi de, hafif iş yükleri için iki yeni Low Power Island (LP-E) çekirdeği ve üretken yapay zeka çıkarımının üstesinden gelmek için tasarlanmış Intel AI NPU içinde iki Nöral Hesaplama Motoru (Neural Compute Engine) içeriyor.

  Birazdan mimari detaylara değineceğiz ama bir özet geçelim. Meteor Lake SoC mimarisini kısaca özetlemek gerekirse, temelde işlem, grafik, SoC ve I/O karosu olmak üzere birbirine bağlı dört birimden oluşmakta. Hesaplama yapan birimlerde Redwood Cove performans çekirdekleri (P-Core) ve Crestmont verimlilik çekirdekleri (E-Core) yer alıyor. Yani her iki çekirdek mimarisi de değişti.

  Bunun da ötesinde Intel, SoC bölümüne LP-E adı verilen özel bir verimlilik çekirdeği daha ekledi. Bu çekirdekler çok az düzeyde enerji tüketiyor. SoC birimi her zaman aktif olduğundan, CPU birimine kıyasla enerji açısından verimlilik sağlanıyor.

  Meteor Lake, Intel için geleneksel monolitik tasarımlardan çiplet tabanlı bir yaklaşıma geçişle birlikte önemli bir mimari değişimi temsil ediyor. Intel’in Foveros 3D paketleme teknolojisinden yararlanan bu değişim, 2D çip düzen sınırlamalarını aşmak için 3D çip istifleme tekniklerine dayanıyor.

  Intel, Ultra 7 ve Ultra 5 segmentlerini kapsayan H serisi için Core Ultra markası altında dört CPU piyasaya sürüyor. Öte yandan, amiral gemisi Ultra 9 yongalar bir çeyrek daha piyasada olmayacak. Core Ultra 9185H, 2024 yılının ilk çeyreğinde dizüstü bilgisayarlara gelecek.

  Intel’in burada karışık gibi görünen mesajını vurgulamakta fayda var. Tipik olarak, U serisi işlemciler ultra ince dizüstü bilgisayarlar ve ultra taşınabilir cihazlar için isimlendirilir. Görünüşe göre Intel, H serisinin daha ince dizüstü bilgisayarlarda da kullanılabileceğini belirtmek istiyor. Bunu OEM’ler ve satıcılar Meteor Lake’i kapsayan modelleri duyurmaya başladıklarında göreceğiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN