Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  OyunMETAL GEAR SOLID: MASTER COLLECTION Vol.1 inceleme

  METAL GEAR SOLID: MASTER COLLECTION Vol.1 inceleme

  Metal Gear serisini tek bir çatı altında toplayarak oyunculara buluşturmayı hedefleyen METAL GEAR SOLID: MASTER COLLECTION Vol.1 inceleme konuğumuz.

  Metal Gear dendiğinde 1987 yılından günümüze uzanan, zaman içinde kendi hype’ını hiç kaybetmeden yoluna devam eden ve her daim oyun medyasında her hareketi ilgiyle ve merakla takip edilen Hideo Kojima’nın imzasını taşıyan yapımdır. Kojima’nın sansasyonel hareketleri belki de Metal Gear’ı şu an olduğu yere getirdi diyebiliriz.

  Yeni oyuncular ya da evinde arşiv tutanlar için en büyük dert, yıllar içinde farklı platformlarda çıkan oyunları toplamak, o konsollara erişmek ve günün sonunda “bugün de şunu oynayayım” dediğimizde o cihazın ya da oyunun çalışmama sorunudur.

  Dijital platformların hayatımıza girmesi ile bu durum biraz azaldı elbette ama yine de eski yapımların bu platformlara taşınmadığı opsiyonlarda oyun arşivimiz eksik kalabiliyordu. Özellikle PS2 de olan bir oyunu günümüzde artık PS5 üzerinde bulamamak ve oynayamamak gibi sorunların üstesinden gelmek adına oyun firmaları geriye dönük iyi oyunları seriler altında ya da tek olarak yeniden elden geçirip piyasaya sürüyor. Mesela Metal Gear serisi için hiç PC’ye uğramayan oyunları böyle paketlerle PC tarafında oynayabiliyoruz.

  Efsaneyi yeni oyuncularla buluşturmak ve biraz olsun arşivlerdeki yeri güçlendirmek isteyenler için piyasaya çıkan METAL GEAR SOLID: MASTER COLLECTION Vol.1 bence son zamanların dolu paketlerinden biri.

  METAL GEAR SOLID: MASTER COLLECTION Vol.1 Oyunlar

  Metal Gear

  Metal Gear 2: Solid Snake

  Metal Gear Solid (Including VR Missions/Special Missions)

  Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty (HD Collection version)

  Metal Gear Solid 3: Snake Eater (HD Collection version)

  Metal Gear (NES/FC version)

  Snake’s Revenge

   

  Video İçerik

  Metal Gear Solid: Digital Graphic Novel

  Metal Gear Solid 2: Digital Graphic Novel

   

  Dijital kitaplar

  Metal Gear Solid: Screenplay Book

  Metal Gear Solid: Master Book

  Metal Gear Solid 2: Screenplay Book

  Metal Gear Solid 2: Master Book

  Metal Gear Solid 3: Screenplay Book

  Metal Gear Solid 3: Master Book

  Metal Gear & Metal Gear 2: Screenplay Book

  Metal Gear & Metal Gear 2: Master Book

   

  Oyun müzikleri

  Metal Gear Solid: Digital Soundtrack

  Gördüğünüz gibi oyunlar, video içerikler, dijital kitaplar ve oyun müzikleri ile tam arşivlik bir külliyat var önümüzde. Peki bu böyle dururken bize sunulan içeriklerin oynanışı nasıl? Yıllar önce aldığımız hissiyatlarla ne kadar eşleşiyor gelin bir de onlara bakalım.

  Konami’nin Teenage Mutant Ninja Turtles: The Cowabunga Collection’da da yaptığı gibi bir arayüz üzerinden oyunlara ulaşabiliyoruz. Bu esnada da içeriklerin orijinalliği bozulmadan sunulduğunu görebiliyoruz. Burada gönül isterdi ki bütün yapımlar günümüz şartlarına en uygun hale getirilsin. Genellikle 1080p altında görüntülerle oynamak durumundayız şimdilik. Gelecekte düzelir mi bilemiyorum ama günümüz teknolojisinde Metal Gear ruhunu 720p ve altında çözünürlüklerle görmek, tuşları değiştiremediğim senaryolar yaşamak ama buna rağmen gamepad ile biraz olsun rahat oynayabilir olmak değişik bir deneyimdi. (https://www.vidaliaonion.org) Oyunu kocaman bir emulatör içinde oynuyormuş gibi davranan bir sistem maalesef doğal bir oyun deneyimi de sunmuyor.

  Eski oyunları oynarken hep “grafiğe takılmamak lazım” diyerek kendimi motive ederdim. Burada gerçekten yapım o grafiklerle kendini merak ettirip oynatıyor. Yılların heyecanı ve merakı olunca insan ister istemez göz ardı ediyor bazı şeyleri. Ama konuyu sıfırdan görmek isteyecek arkadaşların kesin isyanı olacaktır.

  Bu paket içinde yer alan oyunlardaki kontroller, görüş açıları ve kamera kullanımları hep zamanın ruhuna göre yorumlanarak algılanması gereken şeyler. Örneğin şimdilerde çok popüler olan omuz üstü kamerası ile oynansa hem FPS hem de farklı açılardan çoğu şeyin daha kolay yürüyebileceği deneyimler yerini FPS ve belli açılardan görüntüleme ile realitede kendine yer buluyor. Oyunun üretildiği zamanda teknolojinin ve bu fikrin çok popüler bulunması ve uygulanması gerçeğini de burada görmüş oluyoruz.

  Dediğim gibi şimdi için oldukça farklı ve garip şeylerin zamanın ruhuna göre bir açıklaması da var. O sebeple bunlara çok takılmadan, serinin akışına kendinizi bırakın, eminim daha çok keyif alacaksınızdır.

  Bütün serinin nerden doğduğunu, karakterlerin hikayelerini, ayrıca içerik olarak sunulan kısımları size oyunlardan daha fazla süreyi burada geçirebileceğinizin sinyallerini veriyor. Metal Gear serisinin büyüklüğünü düşündüğümüzde, internette bir şeyler aramayı düşünmüyorsanız elinizin altında hazır bir kaynak olması harika diyebiliriz.

  Gönül isterdi ki daha fazla grafik ayarı ve seçenekle, daha özelleştirilebilir, optimizasyonu ve diğer tüm ufak tefek sorunları olmadan bu deneyimi yaşayabilseydik. Bunlar asla düzelmeyecek şeyler değil elbette. Metal Gear serisine adım atmak isteyen ve arşivini güçlendirmeyi planlayanlar kaçırmasın.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN