Meta ve Türk Kızılay Kan Bağışı uygulamasının Türkiye’de kullanıma açıldığını açıkladı

0

Meta ve Türk Kızılay, gerçekleştirilen lansman etkinliğinde, insanların bulundukları bölgedeki kan bankalarına bağış olanakları ile ilgili bildirimler almalarını ve bağışçı olarak kaydolmalarını sağlayan Kan Bağışı aracını resmi olarak Türkiye’de de kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Kan Bağış aracı Türk Kızılay’a bağlı Bölgesel Kan Merkezleri, Kan Bağış Merkezleri ve mobil kan bağış araçları ile ülkenin kan ihtiyacının karşılanmasına alternatif bir yol sunarak gönüllü kan bağışlarının artmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Meta tarafından 2017 yılında kullanıma sunulduğundan beri dünya çapında 145 milyondan fazla Facebook kullanıcısı tarafından kullanılan Kan Bağış aracı, kan bağışı yapmak isteyen kişilerle kan bankalarını bir araya getiriyor ve Facebook kullanıcıları arasında gönüllü kan bağışı olanaklarına dair farkındalık oluşturmaya yardımcı oluyor. Ayrıca, kan bankalarının kan bağışı ihtiyaçları hakkında paylaşımda bulunmasını da kolaylaştırıyor.

Birçok ülke yeterli gönüllü kan bağışı yapılmadığı için ihtiyacı olan kanı bulmakta zorlanırken, çeşitli veriler Meta’nın sunduğu kan bağış aracının birçok ülkede kan bağışı kararlarını etkilediğini gösteriyor. Örneğin ABD’de Kan Bağış aracının kullanıma sunulmasının ardından iki ay içerisinde, Facebook’un kan bağışı özelliği, ABD’de daha önce kan bağışlamamış olan bağışçılardan gelen bağışları %19 oranında artırdı. Birleşik Krallık’ta ve Finlandiya’da sırasıyla 450 bin ve 20 binden fazla Facebook kullanıcısı kan bağışı merkezlerinden bildirimler alabilmek için kayıt yaptırdı.

 

Cevap bırakın