Mekanik klavye seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

0

Oyuncu ya da mekanik klavye olarak tabir edilen aksesuarları seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bu yazımızda anlatıyoruz.

Oyun sektörü geçmişe oranla muazzam bir hacme kavuşmuş durumda. Günümüzde oyuncular için binlerce farklı oyuncu ekipmanı üretiliyor. Oyuncu faresinden tutun da oyunculara özel kulaklık süngerine kadar pek çok farklı ekipman bulmak mümkün.

Elbette bu noktada en doğru ve en uygun seçimi yapmak büyük önem arz ediyor. Günümüzde oyuncu ekipmanları kategorisinde en popüler ürünlerden bir tanesi de oyuncu klavyeleri. Peki oyuncu klavyesi satın alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

mekanik klavye

Aslında oyuncu klavyesi denildiğinde pek çok kişinin aklına ilk olarak mekanik klavyeler gelecektir. Çünkü mekanik klavyeler tuşlara basış hissiyatını en net yansıtan donanıma sahip. Bu yüzden profesyonel oyuncular da genel olarak mekanik klavyeleri tercih ediyorlar.

Fakat mekanik klavyeler de kendi içlerinde pek çok türe ayrılıyor. Eğer yakın zamanda MediaMarkt’ın herhangi bir mağazasına gittiyseniz, mekanik klavyeler üzerinde switch türünün belirtildiğini mutlaka görmüşsünüzdür.

Kimisinde mavi switch varken, kimisinde yeşil, kimisinde ise kırmızı switch olabiliyor. İşte bu noktada switch ifadesi sizin klavyeden beklentinizi ifade ediyor.

Her markanın switch türü kendisine özgüdür. Yani Razer marka bir mekanik klavye ile MSI marka bir mekanik klavyenin red switch performansı bir olmaz. Bu noktada alım yapmadan önce switch türünün nasıl bir işleyişe sahip olduğunu araştırmanız gerekiyor.

mekanik klavye

Switch türleri genel olarak klavyenin nasıl çalıştığıyla ilgili bilgiler veriyor. Yani sesli mi çalışsın, yoksa sessiz mi çalışsın buna switchler sayesinde karar verebiliyorsunuz.

Eğer mekanik klavyelerin çıkardığı tuş sesinden rahatsız olacaksanız o zaman sessiz bir switch seçmeniz daha iyi olacaktır.

Tabi ki dip not olarak şunu da belirtmemiz gerekiyor. Mekanik klavyeler oyun için tasarlanan klavyeler olduğu için bu klavyeleri iş için kullanmak çok da sağlıklı olmayabilir. Elbette bu noktada tercih tamamen kullanıcılara kalmış durumda.

Zira mekanik klavyeler ile ofis işlerini yürütmek çok da makul bir seçim değil. Çünkü bu klavyeler, ofis işleri için tasarlanan klavyelere göre hayli büyük ve kalın bir kasaya sahip. Bunun yanında gürültü oranı da hayli yüksek.

Dolayısıyla böyle bir klavyeyi oyun harici kullanmak sizler ve yakınınızdakiler için çok da verimli olmayabilir.

Cevap bırakın