Megapiksel ne ifade ediyor?

0

Günümüzde özellikle telefon satın alırken, tercihimizi yaparken “megapiksel” terimini çok fazla duyuyoruz. Peki, kamera özelliklerinde oldukça önemli faktörlerden biri olan Megapiksel nedir? Hangi kullanıcılar Megapiksel değerine önem vermeli?

Megapiksel nedir?

Megapiksel, gözümüzün önündeki fotoğrafta yer alan pikselleri ifade eden bir terimdir. Ayrıca kamera sensörü üzerindeki pikselleri de aynı şekilde temsil edebilir.

Megapiksel ne anlama geliyor?

Gördüğünüz her 1 milyon adet piksel, 1 Megapiksel’e eşittir. Dolayısıyla günümüzde ortalama 12 Megapiksel çözünürlüğünde olan kameralar ile çekilen fotoğrafların 12 milyon piksele sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ne kadar önemli?

Fotoğrafta daha fazla piksel olması, oldukça cazip geliyor olabilir. Fakat çoğu durumda 5 Megapiksel çözünürlüğünde bir fotoğrafta bile yeterli gelebilir. Bunun sebebi ise son kullanıcının çektiği fotoğrafları büyük bir alanda görüntülemek istememesi.

Genelde büyük boyutlardaki afişler için fotoğraf çekimleri gerçekleştirirken oldukça yüksek çözünürlüklü fotoğraf makineleri kullanılır. Bunun sebebi yüksek çözünürlüklü görüntünün büyüdükçe kalitesinden ödün vermemesi.

Ancak dediğimiz gibi son kullanıcı durumunda “Megapiksel” çok fazla değer taşımıyor. Elbette önemli olduğu bazı konular var. Ama özellikle akıllı telefon seçiminde “Megapiksel”den daha önemli değerler mevcut.

Dezavantajları neler?

Kamera sensörünün Megapiksel değerinin yüksek olması bazı dezavantajları da beraberinde getiriyor. Bunların başında, fotoğrafların daha büyük yer kaplamasını sayabiliriz. Dolayısıyla hafızası sınırlı bir cihaza sahipseniz bu sizin için sorun olabilir.

Bunun yanı sıra Megapiksel değeri yüksek olan fotoğrafların işleme süresinin de biraz daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. İşleme süresi, özellikle çoklu fotoğraf çekimlerinde ciddi anlamda kendini hissetirecektir. Ayrıca fotoğraf üstündeki yapılan değişiklikler de bu derece fark edecektir.

Sonuç

Aynı zaman, mekan ve ışıkta çekilmek şartıyla 5, 8 ve 13 Megapiksel olmak üzere 3 farklı fotoğrafı, fotoğraf baskısı olarak çıktı alıp baktığınızda muhtemelen farkı göremeyeceksiniz.

Amerika‘da benzer bir teste katılan yüzlerce kişi arasından sadece bir kişi; düşük, orta ve yüksek çözünürlük arasındaki farkı doğru olarak cevaplıyor. Bu “Megapiksel” teriminin ne kadar büyük bir rol oynadığını oldukça açık bir şekilde gösteriyor.

Dikkat edilmesi gerekenler

Eğer ki fotoğraf makinesi ya da akıllı telefon alma gibi bir düşünceniz varsa Megapiksel değerinin yanı sıra diyafram açıklığına ve sensör boyutu gibi unsurlara bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Fotoğraf çekerken de doğru ışık, doğru açı ve doğru zaman faktörlerini atlamamak gerek.

Cevap bırakın