Megapiksel değerine bakıp telefon almak

108 Megapiksel kameraya sahip Xiaomi CC9 Pro ise megapiksel savaşlarının galibi olarak gösterilebilir.

0

Akıllı telefonlar ile ne zaman tanıştınız bilemiyoruz; ama 2010 yılından 2015 yılına kadar geçen süreçte üreticiler megapiksel savaşı yaptılar ve bu savaşın galibi Nokia ile OPPO oldu. OPPO, Find 7 modeli ile 50 megapiksel fotoğraflar çekebilen bir algoritmayı bizlere sundu. Nokia ise Lumia 1020 modeli ile 41 megapiksel dedi ve üreticilerin savaş baltalarını gizlemesini sağladı.

Daha sonra sektör 12 megapiksel kameralara kilitlendi ve uzun süre boyunca Samsung başta olmak üzere birçok üreticinin bu kamera çözünürlüğü ile yola devam ettiğini gördük.

Bu ay içinde Xiaomi 108 megapiksel kamera çözünürlüğüne sahip telefonunu resmen tanıttı. Peki bu çözünürlüğe neden ihtiyaç var?Bu sorunun cevabı herkese göre farklılık gösterebilir; ama bir akıllı telefon alırken tek kriter sadece kamera çözünürlüğü olmamalı. 5 katlı bir binaya reklam afişi hazırlamıyorsanız, 108 megapiksel çözünürlük biraz lüks kalabilir.

Piksel nedir?

Belki de en baştan konuya başlamak gerekiyor. Piksel, bir fotoğraf karesindeki görüntüyü oluşturan taneciklerin sayısıdır. 1 milyon piksel ise 1 megapiksele denk geliyor. Tek başına piksellerin fazla olmasının bir telefon kamerasının daha iyi fotoğraf çekmesi anlamına gelmediğini tekrar hatırlatalım.

Son dönem akıllı telefonlarda “Zoom” yani “Yakınlaştırma” özelliklerinin ön plana çıkarıldığını görüyoruz. Huawei P30 Pro 50X Dijital Zoom yaparken, OPPO Reno 10X Zoom ise bu rakamı 60X Dijital Zoom’a kadar çıkartmış durumda.Özellikle her iki telefonda da bulunan periscope adı verilen lens teknolojisi ile üreticiler artık zoom yapabilme tarafına yoğunlaşıyor. İşte bu noktada pixel yardımımıza koşuyor. Zira daha fazla pixel, yakınlaştırma yapıldığında kumlanmanın önüne geçen en büyük etkenlerden birisi.

108 Megapiksel kameraya sahip Xiaomi CC9 Pro ise megapiksel savaşlarının galibi olarak gösterilebilir. Zira çekilen görsellere baktığımızda “Optik Zoom” olmayan bir telefon için hiç de kötü bir yakınlaştırma yapmıyor.

Kamera Sensör ve Diyafram alım kriterlerini genişletiyor!

Megapiksellerin yanı sıra farklı kriterler olduğunu da belirtelim. Bir telefon seçerken megapiksel değerinin yanı sıra, ışığın düştüğü kamera sensörünün boyutu da çok önemlidir. Kamera sensörünün alanı ne kadar büyükse ışığı alması ve ışığı hapsedip bunu süzmesi de o denli doğru olur.Üstteki görsel aslında ne demek istediğimizi net bir şekilde ortaya koyuyor; ama bu da tek başına yeterli kriter diyemeyeceğim.

Mesela kamera kalitesinden söz ederken telefon özelliklerinde gördüğümüz “f” yani diyafram değeri denen bir kriter var ki; bu da sizin fotoğraf çekerken ışığın sensöre ne kadar çok girebilmesini gösteren bir seçenek. “f” değeri rakamsal olarak ne kadar küçükse diyafram açıklığı da o derece büyük oluyor. Her ne kadar akıl karıştıcı gibi görünse de. Aslında bu rakam “1”e oranlanıyor. Yani kesir olarak baktığınızda 1/1,4 mü daha büyüktür, 1/11 mi?Megapiksel

Bugün Huawei Honor 20 Pro gibi telefonlar f/1,4 diyafram değerine ulaşabilmeyi başardılar. Samsung Galaxy 10 serisi ise f/1,5 ile f/2,4 arasında diyaframını hareket ettiren tek telefon olarak karşımıza çıkıyor.

Kamera lensleri en önemli kriter mi?

Bunlar da yetmez gibi bir de lens kriteri var ki, bu noktada en avantajlı üreticiler Nokia ve Huawei oluyor. Zira dünyanın en iyi lenslerini üreten Carl Zeiss ile Nokia, Leica ile de Huawei anlaşmış durumda ve bu sayede her iki üretici de sertifikalı lensleri telefonlarında kullanabiliyorlar. Tamamı camdan oluşan bu lenslerin ışığı içeri doğru bir şekilde yansıtması ise belki de görünmeyen en önemli satın alma kriterlerinden birisini oluşturuyor.MegapikselHangi telefonun kamerası sizin için daha iyi bunu bilemiyoruz; ama telefon alırken sadece megapiksel değerine odaklanmak kesinlikle doğru bir yaklaşım değil. Bu bağlamda yapılan tarafsız testleri izlemenizi ve MediaMarkt’a giderek telefonları bizzat test ederek buna göre tercih yapmanızı sizlere öneriyoruz.

Cevap bırakın