MediaTek Helio X30 duyuruldu

0

helio-x30

Çip üreticisi MediaTek, 10 çekirdekli (deca core) yeni mobil işlemcisi Helio X30’u duyurdu. Şirketin yeni donanım ürünü, kendi tarihindeki 10nm sürecindeki ilk işlemci olması açısından önem taşıyor. Daha önce 8 çekirdekli ilk işlemci de MediaTek tarafından tanıtılmıştı.

Yeni Helio X30, bir diğer çip üreticisi Qualcomm’un Snapdragon 820’nin devamındaki ürünleri ile rekabet doğrultusunda geliştirildi. Peki özellikleri neler? Hangi yönleri ile dikkat çekmeyi başarıyor?

Helio X30’da DDR4 RAM kullanımı mümkün. Böylelikle Helio X30 ile birlikte mobil cihazlarda 8 GB’a kadar 2 x LPDDR4 RAM 1600 mHz kullanılabilecek. Bu da 4 ve 6 GB RAM’lerden sonra 8 GB RAM’li akıllı telefonların da kısa süre içinde teknoloji dünyası ile buluşacağı anlamına geliyor.

Diğer öne çıkan özellik, 10nm üretim süreci üzerinden geliştirilmesi. Böylelikle daha küçük alanda daha fazla performans ve daha düşük pil tüketimi vaat ediliyor.

Artemis kod adlı Cortex-A73 çekirdeği de yeni Helio X30’un bir diğer kritik önem taşıyan silahı olacak. Cortex A-53’le birlikte cihazlar, 2.8 GHz’lik saat hızlarında işlemci hızları sunabilecek. Bu yapı, çok daha yüksek saat hızlarının yanı sıra günümüz modellerine kıyasla birçok açıdan daha iyi performanslı akıllı cihazlarla karşılaşılabileceği anlamına geliyor.

Son olarak özelleştirilmiş PowerVR 7 serisi ile gelen Helio X30, bu sayede grafik açısından da daha yüksek performans sunacak.

Önümüzdeki dönemde özellikle Çin merkezli mobil cihaz üreticilerinin cihazlarında sıklıkla görülmesi beklenen Helio X30’un nasıl bir ilgiliyle karşılanacağı ise merak konusu.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın