MediaMarkt ve MediaTrend’de 2021 Yılı Böyle Geçti

0

MediaMarkt ve MediaTrend’de 2021 yılı başarılarla dolu geçti. Bu makalemde MediaMarkt dünyasında yaşanan son dönem gelişmeleri derledim.

MediaMarkt ve MediaTrend’de 2021 Yılı Böyle Geçti

2021 yılının bu son günlerinde, hem geçtiğimiz yıl MediaMarkt dünyasında yaşanan gelişmeleri hatırlatmak hem de MediaTrend gündemine oturan konu başlıklarını sizlere hatırlatmak istedim.

İşte MediaMarkt ve MediaTrend’de 2021 yılının özeti.

 

MediaTrend 7 Yaşında

MediaTrend’deki ilk içerik, 3 Kasım 2014 tarihinde koordinatörümüz Cem Kıvırcık tarafından kaleme alındı. O günden bugüne, MediaTrend yazarları olarak alanlarımızla ilgili konu başlıkları üzerinden içeriklerimizi ve ürün deneyimlerimizi sizlere aktarmaya çalışıyoruz.

Okuyucularımıza teknoloji, donanım, yazılım, inovasyon, güvenlik, sağlık, oyun, sosyal medya, kişisel bakım, yemek ve lifestyle konularında içerikler sunduğumuz MediaTrend, aynı zamanda ürün incelemelerinin yapıldığı önemli bir alışveriş rehberi konumunda. MediaTrend’de 1 Ocak 2021 yılından günümüze 2.200 haber ve içerik paylaşılmış.

 

Gelin şimdi 2021 yılı boyunca MediaMarkt dünyasında yaşanan gelişmeleri hep birlikte hatırlayalım.

 

 

Ocak 2021

 

Teknoloji Karnavalı MediaMarkt’ta başladı

Yıl boyunca teknolojiseverlere çeşitli indirimler sunan MediaMarkt, 2021 yılını renkli kampanyası Teknoloji Karnavalı’yla karşıladı. 15 Ocak tarihine kadar süren Teknoloji Karnavalı ile MediaMarkt Türkiye; beyaz eşya, akıllı telefon, bilgisayar, küçük ev aletleri ve daha birçok kategoride fırsatlar sundu.

 

MediaMarkt’ın cirosu, Yılbaşı’nda yüzde 69 büyüdü

MediaMarkt Türkiye, büyük umutlarla karşıladığımız yeni yıla özel gerçekleştirdiği kampanyalarına dair verilerini açıkladı. Buna göre en çok alışveriş yapan iller sıralamasında İstanbul, Ankara veya İzmir gibi mega kentlerin dışında Bursa, Adana Antalya veya Konya gibi büyükşehirler üst sıralarda kendine yer bulurken liste Diyarbakır, Gaziantep ve Kayseri ile devam etti. En çok satın alınan cep telefonu Apple iPhone 11 olurken tüketiciler en çok 21 ile 22 saatleri arasında alışveriş yaptı. MediaMarkt Türkiye bu kampanya döneminde bir önceki yılın kampanya dönemine oranla yüzde 69 ciro artışı yakaladı ve onlineda yüzde 600 büyüdü.

 

Yarıyıl tatili yaklaşırken En İyi Karne Hediyeleri MediaMarkt’tan alındı

Okulların tatil olmasına çok az bir süre kalmışken henüz hangi hediyeyi alacağına karar veremeyen ebeveynlere MediaMarkt Türkiye çok farklı kategorilerden hediye alternatifleri sundu. Bu ürünler arasında ise tabletler, kulaklıklar, dizüstü bilgisayarlar veya oyun konsolları dikkat çekti.

 

Şubat 2021

 

 

MediaMarkt Türkiye, 29 Ocak tarihinde İstanbul’da Torium AVM’deki mağazasının açılışını, sunduğu özel indirimlerle birlikte gerçekleştirdi.

MediaMarkt Türkiye Operasyondan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Hulusi Acar “MediaMarkt olarak farkımızı sunduğumuz deneyimle yaratıyoruz, mağazalarımızda da teknolojiseverlere “en iyi deneyimi” yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle mağazalarımıza yatırım yapmaya ve sunduğumuz imkanları iyileştirmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Sevgililer Günü için kararsız kalanların imdadına MediaMarkt ‘Hediye Rehberi’ yetişti

MediaMarkt, Sevgililer Günü’ne kısa bir süre kalmışken hangi hediyeyi alacağı konusunda hala karar veremeyenler için Hediye Rehberi uygulamasını tekrar devreye aldı. Çeşitli özel günlerde teknolojiseverlerin hediye kararı aşamasında onlara, hediye alacakları kişiye göre alternatifler sunan “Hediye Rehberi” mediamarkt.com.tr’de tüketiciyle buluştu.

 

MediaMarkt’tan Antalya’ya 4. mağaza

MediaMarkt, Antalya’daki 4. mağazasını 5M Migros AVM içerisinde açtı. 50 bine yakın ürünün satışa çıktığı mağazayı ziyaret eden tüketiciler açılışa özel yüzde 50’ye varan indirimlerden de yararlandı.

 

Mart 2021

 

MediaMarkt Türkiye’den 50 kadına eğitim desteği geldi

Elektronik perakendeciliği sektöründe cinsiyet eşitliğini dengelemeye yönelik çalışmalar yürüten MediaMarkt Türkiye, mevcut desteğini ülke geneline yaymak amacıyla yeni bir iş birliğine imza attı. Kadın istihdamını artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiren YenidenBiz Derneği’nin destekçisi olma kararı alan MediaMarkt Türkiye, işe ara veren 50 kadına iş hayatına geri dönmeleri amacıyla eğitim desteği verdi.

 

 

Çanakkale mağazamızda çalışan kadınlarımız ile teknolojiyi konuştuk!

Teknolojinin erkek tekelinde olmadığını MediaMarkt kadınları bizlere ispatlıyorlar. MediaMarkt online eğitimleri ile tüm çalışanların bilgilerinin taze tutarken bu sayede özellikle çalışan kadınlar teknoloji tarafında hep güncel kalıyor. Biz de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlarımız ile teknolojiyi konuştuk.

 

MediaMarkt mağaza sayısını 82’ye çıkardı

Antalya’da mağaza açılışı gerçekleştiren MediaMarkt, şimdi de Tekirdağ’a açtığı mağaza ile ülkedeki mağaza sayısını 82’ye yükseltti. MediaMarkt yıl sonuna kadar 90 mağazaya ulaşmayı hedefliyor.

 

Nisan 2021

 

Tam kapanma sürecinde MediaMarkt online kanaldan talebi karşıladı

Özel günlerde gerçekleştirdiği kampanyalarla teknolojiseverlerin ihtiyaçlarına yönelik indirimler sunan MediaMarkt Türkiye, pandemi nedeniyle bir kez daha kapanma yaşadığımız bugünlerde teknolojiseverlere online kanalı mediamarkt.com.tr ile mobil uygulaması üzerinden hizmet vermeye başladı.

 

Pandemi sürecinde özellikle kapanmaların olduğu dönemde mediamarkt.com.tr ve mobil uygulamalarını etkili olarak kullandıklarını, çok kanallı yapılarının böyle süreçlerde avantaj sağladığını belirten MediaMarktSaturn Perakende Grubu COO’su ve MediaMarkt Türkiye CEO’su Yenal Gökyıldırım “3 haftaya yakın bir kapanma sürecinin içerisine giriyoruz. MediaMarkt bugün Türkiye’nin en geniş satış alanına sahip elektronik perakendecisi fakat bizim çok kanallı bir yapımız bulunuyor. Mağazalarımız, e-ticaret, mobil uygulamamız ve Çağrı Merkezimizle vatandaşlara hizmet ederken portföyümüzde bulunan ürünlerimizle de onların hem evde iş, eğitim veya günlük ihtiyaçlarını gideriyor hem de geçirdikleri zamanı daha kaliteli ve eğlenceli hale getirmek için çalışıyoruz. Şimdi önümüzde hepimizin büyük bir heyecanla beklediği Anneler Günü var ve teknolojiseverlerin annelerine alacakları hediyeler için hem binlerce hediye seçeneği hem de bu hediyeleri diledikleri zaman diledikleri adreslerde olmasını sağlayacak teslimat seçenekleri sunuyoruz. Kısıtlama bize engel olmayacak, önümüzdeki günlerde özellikle mediamarkt.com.tr ile ön plana çıkacak ve güçlü ve yaygın lojistik ağımızla bizi tercih eden teknolojiseverlerin teknolojik ürün ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacağız” ifadelerini kullandı.

 

Mayıs 2021

 

Sepet Dolusu Fırsatlar MediaMarkt’taydı

Akıllı telefonlardan beyaz eşyalara, küçük ev aletlerinden bilgisayarlara ve aksesuarlara kadar birçok üründe çeşitli indirimler gerçekleştiren MediaMarkt, mağazalarında ve mediamarkt.com.tr’de “Sepet Dolu Fırsatlar” kampanyasını başlattı. Teknolojiseverlere indirimin yanı sıra seçili ürünlerde taksit fırsatı da sunan kampanya 25 Mayıs sabahına dek devam etti.

 

 

MediaMarkt’tan Mersin’e ikinci mağaza

MediaMarkt, Mersin’deki ikinci mağazasını Mersin Sayapark’ta açtı

MediaMarkt Türkiye Operasyondan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi (COO) Hulusi Acar, “Pandemi döneminde mağaza açmaya devam ediyoruz. Bizim için her mağaza istihdam demek. Bu mağazamızda da 9’u kadın olmak üzere 20 kişiye iş imkanı sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Haziran 2021

 

MediaMarkt’tan Van’da ilk mağazasını açtı

MediaMarkt, Van’daki ilk mağazasını Van AVM’de açtı. Son 1 haftada Türkiye’de iki mağaza açılışı gerçekleştiren MediaMarkt, böylece Türkiye’deki mağaza sayısını 83’e çıkarmış oldu.

MediaMarkt Türkiye Operasyondan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi (COO) Hulusi Acar, “Biz teknolojiseverlere en iyi deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz ve bugün Van’daki ilk mağazamızın açılışına katılan Vanlı teknolojiseverler de bu hedefimize ilerlerken bizim en büyük destekçimiz olacak. Pandemi koşullarında dahi bizi yalnız bırakmayan Vanlılara teşekkür ederiz” dedi.

 

İndirimli Samsung Galaxy günleri MediaMarkt’ta başladı

MediaMarkt’ta Samsung Galaxy Yıldızlı Günler kampanyası başladı. 14 Haziran’a kadar devam edecek kampanya kapsamında akıllı telefon ve saatlerden tabletlere birçok üründe özel indirimler uygulandı.

 

Karne hediyeleri MediaMarkt’tan geldi

Okulların kapanmasıyla öğrencileri karne hediyesi heyecanı sardı. MediaMarkt zorlu pandemi sürecinde uzaktan eğitim almak zorunda kalan milyonlarca öğrenci için yeni bir kampanya başlattı. Tablet, monitör, yazıcı ve oyun bilgisayarlarının da dahil olduğu kampanya 20 Haziran’a kadar sürdü.

 

 

Temmuz & Ağustos 2021

 

MediaMarkt’tan Hatay’da ilk mağazasını açtı

MediaMarkt, Hatay Antakya’daki ilk mağazasını Primemall AVM’de açtı. Mağaza açılışlarını ara vermeden sürdüren MediaMarkt, bu yatırımıyla birlikte Türkiye’deki mağaza sayısını 84’e çıkardı.

MediaMarkt Türkiye Satınalmadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi (CPO) Faruk Kocabaş, “Teknolojiseverlere en iyi deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz ve bu yolculukta fiziksel mağazalarımıza büyük bir sorumluluk düşüyor. Bugün Antakya’daki ilk mağazamızın açılışına katılan Hataylı teknolojiseverler de bu hedefimize ilerlerken bizim en büyük destekçilerimizden olacak. Biz de bu motivasyonla yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi.

 

Eylül 2021

 

MediaMarkt Türkiye’deki 85’inci mağazasını İstanbul-Bahçeşehir’de açtı

MediaMarkt, Türkiye’deki 85’inci mağazasını İstanbul’un Bahçeşehir semtinde hizmete açtı.

MediaMarkt Türkiye COO’su Hulusi Acar, “Söz verdiğimiz gibi Türkiye’de mağaza ağımızı genişletmeye devam ediyoruz. Yeni açılan her mağazamız hem istihdama hem de cazip fiyatlarımız nedeniyle tüketicinin bütçesine katkı sağlıyor” dedi.

 

MediaMarkt Startup Challenge için geri sayım başladı

Türkiye’de girişimcilik sektörünü destekleyen en önemli projelerden biri olan MediaMarkt Startup Challenge’ın bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilecek. Perakende dünyasında, inovatif değişikliklerle fark yaratan ve dönüştüren uygulamaları hayata geçirmeyi amaçlayan projenin 2 Ağustos tarihinde başlayan dördüncü dönem başvuruları 27 Eylül’de sona erdi. Startup Challenge bu yıl 300’e yakın başvuru alarak büyük ilgi gördü.

 

Ekim 2021

 

Microsoft’un en yeni işletim sistemi Windows 11, Türkiye’de satışa sunuldu

Microsoft Türkiye, en yeni işletim sistemi olarak lanse ettiği Windows 11’i MediaMarkt iş birliği ile tüketicilerin kullanımına sundu.

Microsoft tarafından geliştirilen ve tüm dünyada bir milyardan fazla insanın güvenle üretmesine, iletişim kurmasına, öğrenmesine ve başarılı olmasına katkı sağlayan Windows platformunun en yeni sürümü Windows 11, 5 Ekim Salı günü Microsoft ile MediaMarkt’ın iş birliğinde düzenlenen lansmanla kamuoyuna tanıtıldı.

 

MediaMarkt’tan Türkiye’ye 86’ncı mağaza

Avrupa’nın açık ara bir numaralı elektronik perakendecisi MediaMarkt, Türkiye’deki 86’ncı mağazasını İzmir’in en büyük AVM yatırımlarından İstinyePark’ta açtı. 2 bin 350 metrekarelik mağazada 42 kişiye de istihdam sağlandı. MediaMarkt Türkiye CEO’su Yenal Gökyıldırım “İstinyePark mağazamız İzmir’deki 7’nci mağazamız olacak. Hem İzmir hem de bölge halkına hizmet verecek mağazamızda tüketicimizi teknolojiyle buluşturacak olmanın gururunu yaşıyoruz. Yıl sonuna kadar mağaza yatırımlarımıza devam edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

 

MediaMarkt Startup Challenge’ın kazananı belli oldu

MediaMarkt Türkiye tarafından perakende dünyasının geleceğine yön vermek amacıyla 4 yıl önce başlatılan MediaMarkt Startup Challenge yarışmasının bu yılki kazananları belli oldu. 22 Ekim tarihinde düzenlenen Challenge Day’de finale kalan 11 girişimci arasından yeni nesil rota optimizasyonu çözümü sunan ve yakıt maliyetlerini yüzde 20’ye yakın azaltan Optiyol birinci oldu. 46 ülkeden başvuru alan yarışmada ikinciliği MoEngage ve üçüncülüğü ise Qumpara aldı.

 

Kasım 2021

 

MediaMarkt’tan Türkiye’ye 1 ayda 3 mağaza

MediaMarkt, yatırımlarına tam gaz devam etti. Bir ayda İstanbul Bahçeşehir, İzmir İstinyepark AVM ve Bursa Kent Meydanı AVM’de mağaza açan MediaMarkt, Türkiye’deki mağaza sayısını da 87’ye çıkardı. Marka, son 1 ayda açtığı 3 mağazayla yaklaşık 100 kişiye de istihdam sağladı.

 

 

MediaMarkt Türkiye’deki 87’nci mağazasını Bursa’da açtı

MediaMarkt, Türkiye’deki 87’nci mağazasını Bursa Kent Meydanı AVM’de açtı. Böylelikle yıl boyunca mağaza açılışlarını aralıksız sürdüren MediaMarkt‘ın Bursa’daki mağaza sayısı 6’ya yükseldi.

 

Aralık 2021

 

MediaMarkt Şahane Cuma alışveriş istatistiklerini açıkladı

Şahane Kasım’ı birbirinden cazip fiyatlarla geçiren MediaMarkt, Şahane Cuma’yı da içine alan 23-29 Kasım tarihleri arasındaki alışveriş istatistiklerini açıkladı. Buna göre MediaMarkt müşterileri en çok, iPhone 12 Pro 128 GB gümüş renkli akıllı telefon satın aldı. Şahane Cuma’da bir günde yapılan satış 10’a katlandı. En çok alışveriş yapılan ilk üç kategori ise cep telefonu, notebook ve bluetooth kulaklık oldu.

ABD’de başlayan ve dünyaya yayılan, daha sonra bir günden çıkıp kasım ayının tamamını içine alan indirimli alışveriş dönemi Şahane Kasım’da tüketiciler de cazip fiyatları kaçırmadı. Tüketicinin en çok tercih ettiği teknoloji perakendecisi MediaMarkt da birbirinden cazip fırsatlarla müşterilerine yüzlerce üründe indirimli fiyatlar sundu. Bu indirimli fiyatlara müşteriler de kayıtsız kalmadı. MediaMarkt.com.tr üzerinden yapılan alışverişlerde e-ticaret rekoru kırıldı. Sepet ortalaması geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 oranında arttı. Online alışverişlerin yüzde 45’i mobilden yapıldı. Şahane Cuma’da bir günde yapılan ortalama satış rakamının 10 katı artış yaşandı. Mağaza ziyaretleri ise yüzde 44 oranında artış gösterdi.

 

Yılın bu son yazısında, hem geçtiğimiz yıl MediaMarkt dünyasında yaşanan gelişmeleri hatırlatmaya hem de MediaTrend yazarlarının vazgeçilmezi olan teknolojik ürünleri sizlerle paylaşmaya çalıştım.

 

MediaMarkt ve MediaTrend’de 2020 Yılı Nasıl Geçti? 

Geçtiğimiz yıl bu zamanlar 2020 yılında MediaMarkt dünyasında yaşanan gelişmeleri hatırlamak isterseniz aşağıdaki makalemi okuyabilirsiniz.

Şimdiden hepinize başta sağlık olmak üzere mutluluk, huzur ve bol başarılı bir yıl diliyorum. Gelecek yıl görüşmek üzere. 👋🏻

MediaMarkt ve MediaTrend’de 2020 Yılı Böyle Geçti

 

 

Cevap bırakın