Media Markt’tan enerji tasarrufu için pratik bilgiler

0

1452684377_MM2

Tüketicileri bilinçlendirmeyi ilke edinen Media Markt, Enerji Tasarrufu Haftası kapsamında, teknolojik ürünlerin çevreye verdiği zararı minimuma indirerek enerjiden tasarruf etmeyi kolaylaştıracak pratik bilgileri tüketicileriyle paylaştı. 7’den 70’e herkesin kolayca uygulayabileceği bilgilerle tüketicilerini bilinçlendiren Media Markt, enerji tasarrufu konusundaki farkındalığı artırmayı hedefliyor

Beyaz eşya başta olmak üzere, televizyon ve küçük ev aletleri kategorilerindeki A+++ enerji tasarruflu ürünlerin sayısı gün geçtikçe artsa da, bilinçsiz kullanımdan kaynaklanan yüksek enerji harcamalarının önüne geçilmedikçe etkin bir enerji tasarrufu sağlanması güçleşiyor.

Bu gerçekten yola çıkan Media Markt, bu hafta kutlanan Enerji Tasarrufu Haftası’nda, doğru enerji tüketimi ve çevrenin korunması konusunda pratik uygulamaları açıkladı.

Media+Markt+LogoTüketicilere enerjiden tasarruf edebilmek için dikkat etmeleri gerekenlere ilişkin Media Markt, şu uyarılara yer verdi:

  • Güvenlik için ilk olarak cihazın elektrik bağlantısının toprak hattı bulunan bir prize takılı olmasına dikkat edilmeli.
  • Buzdolabındaki buzlanmayı engellemek için yemekler kapalı bir şekilde saklanmalı. Nem artışını ve dolayısıyla elektrik tüketimini engellemek için buzdolabına konan sıvıların üstü daima kapatılmalı.
  • Buzlukta ya da derin dondurucuda saklanan donmuş yiyecekler, kullanılmadan önce sabahları çıkarılarak alt bölmeye yerleştirilirse hem orada çözülerek soğutmaya destek olacak hem de yiyecek erimiş olacaktır.
  • Enerji kaybının engellenmesi ve yiyeceklerin sağlıklı koşullarda saklanması için buzdolabının dondurucu veya gövde kapısı açık bırakılmamalı.
  • Yiyecekler dondurularak saklanmak isteniyorsa, ‘No-frost’ buzdolaplarının enerji tüketimi diğerlerine göre 2 kat fazla olduğu için iki kapılı geniş donduruculu dolaplar tercih edilmeli.
  • Enerjiyi verimli kullanmak için enerji etiketindeki verimlilik değerlerinden A’nın en yüksek, G’nın ise en düşük olduğu unutulmamalı.
  • Çamaşır makinası satın alırken yük sensörüne sahip ve A+++ enerji tasarruflu olmasına dikkat edilmeli.
  • Enerji ve su tasarrufu sağlamak için bulaşık makinalarının tam olarak dolması beklenmeli ve uzun sürmesine rağmen en tasarruflu program olan ECO modu tercih edilmeli.
  • Bulaşık makinesi çalıştırılmadan önce, bulaşıkların (cam tabak, tencere ya da kristal ve gümüş materyal gibi) türüne ve fazla kirli olup olmamasına göre uygun yıkama programları seçilmeli.
  • Makinedeki yıkama suyunun süzülmesini sağlayan süzgeç, sabunlu su ve fırçayla temizlenmeli; makinenin içi belirli aralıklarla silinmeli.

Media Markt’ın verdiği enerji tasarrufu önerileri ile kaynakları doğru kullanmak ve tasarruf etmek daha da kolaylaşıyor. Ayrıca tüketicilerini bilinçlendirmek üzere mağazalara tasarruf etiketleri yerleştiren Media Markt’ın alışveriş poşetleri de geri dönüşümlü malzemelerden oluşuyor. 2009 yılında başlattığı e-atık projesiyle bugüne kadar toplam 106 ton atık toplayan Media Markt, böylece çevreye verilen zararı minimuma indirmeyi hedefliyor.

Cevap bırakın