Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürMedia Markt’tan çevre dostu tavsiyeler

  Media Markt’tan çevre dostu tavsiyeler

  MM2Avrupa’nın bir numaralı elektronik market zinciri Media Markt, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne dikkat çekmek amacıyla beyaz eşya kullanımında enerji tasarrufunu artıracak pratik bilgiler verdi. Günlük hayatta kolaylıkla uygulanabilecek yöntemlerle enerji tasarrufu sağlamak ve doğaya daha az zarar vermek mümkün.

  Teknolojinin hayatın her alanına işlemesi ile artan enerji tüketimi, doğal kaynaklar için büyük bir tehlike oluşturmaya başladı. Bugün artık her evde yer alan beyaz eşyalar bilinçli kullanılmadığı takdirde enerji ve su israfına yol açıyor. Günlük hayatta uygulanabilecek pratik yöntemler ile enerji ve su israfını minimuma indirmenin mümkün olduğuna değinen Media Markt, tüketicileri bilgilendiren tavsiyelerini şu şekilde sıraladı:

  Cihazlar üzerindeki enerji etiketleri dikkatli incelenerek, en düşük enerji tüketen A+ ürünler seçilmeli.

  Enerjiyi verimli kullanmak için enerji etiketindeki verimlilik değerlerinden A’nın en yüksek, G’nin ise en düşük olduğu unutulmamalı.

  Buzdolabının dondurucu veya gövde kapısı açık bırakılmamalı. Bu durum hem enerji kaybına hem de yiyeceğin sağlıklı koşullarda saklanmamasına sebep olur.

  Buzdolaplarında kapı içi manyetik bantların düzgün kapanmasına dikkat edildiği takdirde hem buzlanma azalır hem de enerji tasarrufu sağlanır.

  Direkt güneş ışığı alan yerlere, radyatör ve fırın yanlarına buzdolabı konmamalı. Bu durum buzdolabının soğutma görevi için daha fazla enerji harcamasına sebep olur…

  o-WATER-CONSERVATION-facebookÇamaşır makineleri genellikle yüzde 75 dolulukta tam kapasite güç harcadığı için enerji ve su israfı yapmamak adına makinenin tam dolu olmamasına dikkat edilmeli.

  Türkiye’deki 10 evden, 9’unda çamaşır makinasının banyoda yer aldığı görülür. Banyo çok fazla neme maruz kaldığı için makinanın ömrü de kısalmış olur. Bu sebeple çamaşır makinası mümkün olduğunca nemden uzak özel bir bölüme konulmalı.

  Enerji ve su tasarrufu sağlamak adına bulaşık makinalarının tam dolması beklenmeli ve uzun sürmesine rağmen en tasarruflu program olan ECO modu tercih edilmeli.

  Bulaşık makinaları yıkamaya başlamadan önce makine içindeki püskürtme kollarının serbestçe dönüp dönmediğinin kontrol edilmesi su israfını azaltacaktır.

  Son ve en önemli unsur, kaynaklarımızın sınırlı olduğu ve dikkatli kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

  Çevreye verilen zararı en aza indirmek ve kullanılan ürünlerden katma değer yaratmak için tüketicileri bilinçlendirmeyi hedefleyen Media Markt’ın her mağazasında müşterilerin görebileceği alanlarda enerji tasarrufu bilgilendirme etiketleri bulunuyor. Dünya markalarını aynı çatı altında buluşturan Media Markt’ın mağazalarına gelerek alanında uzman satış danışmanlarından daha fazla bilgi alabilir, enerji dostu ürünleri tercih edebilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN