Media Markt Türkiye CEO’su Yenal Gökyıldırım: “Perakende sektörü değişiyor”

0

1443424092_Media_Markt_CEO_Yenal_G__ky__ld__r__m

Media Markt Türkiye’nin İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen 18. Kalite Günleri’ne katıldı. Gökyıldırım, etkinlikte yaptığı konuşmasında, dijitalleşen yeni dünyada değişen tüketici beklentilerine ve yeni perakende yaklaşımına yönelik açıklamalarda bulundu.

Media Markt Türkiye’nin İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, 16-18 Mart tarihleri arasında 18’inci kez düzenlenen Kalite Günleri’ne katıldı. Üniversite öğrencileri, öğretim görevlileri ve çeşitli sektörlerin önde gelen CEO’larını ağırlayan etkinlik, bu yıl “Dijital Çağ” başlığıyla ele alındı. Etkinliğin açılış oturumunda sahne alan Gökyıldırım, değişen tüketici kavramıyla birlikte değişen perakende yaklaşımı hakkında katılımcılarla bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

“ Tüketicilerin %56’sı çok kanallı alışveriş yapmayı tercih ediyor”

Türkiye’de 46,7 milyon internet kullanıcısı bulunduğunu, bu rakamın 37,5 milyonunu ise mobil internet kullanıcılarının oluşturduğunu ifade eden Yenal Gökyıldırım:” Tüketiciler artık her an her yerde bilgiye ulaşmak istiyorlar. Türkiye’de 42 milyon aktif sosyal medya hesabı var. Teknolojideki bu hızlı değişim hem tüketici davranışlarını hem de perakende sektöründeki dinamikleri çok yakından etkiliyor” dedi.

Gökyıldırım, her 3 tüketiciden birinin mağaza içindeyken cep telefonuyla fiyat kıyasladığını, tüketicilerin yüzde 56’sının da artık çok kanallı alışveriş yapmayı tercih ettiğini söyledi. Online dünyanın hızlı yükselişine karşın mağazaların da önemini koruduğunun altını çizen Yenal Gökyıldırım, buna örnek olarak sadece online alanda hizmet veren global oyuncuların açtığı fiziksel mağazaları gösterdi.

Media+Markt+LogoEtkinlikte Media Markt’ın dijitalleşen dünyada yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi veren Yenal Gökyıldırım: “Avrupa’nın 1 numaralı elektronik perakende zinciri Media Markt olarak, Türkiye’nin en çok tercih edilen çok kanallı elektronik perakende zinciri olma yolunda ilerliyoruz. Günümüz dünyasının en önemli kavramlarından olan dijitalleşme öncelikli yatırım alanlarımız arasında yer alıyor. Mağazalarımızda elektronik etiket uygulamasını başlattık. Online kiosklar, elektronik etiketler ve yenilenen mobil uygulamalarımız, mağazalarımızda hayata geçireceğimiz dijital dönüşümün bir parçası olacak. Bunun yanı sıra çok kanallı yapımızı da güçlendiriyoruz.

Cevap bırakın