Marvel’s Spider-Man İnceleme

Marvel’s Spider-Man ile daha önce görmediğimiz ilginç bir hikayeye adım atıyoruz

0

Marvel evreninin şakacı ve en sevilen isimlerinden Peter Parker, Marvel’s Spider-Man ile daha önce görmediğimiz ilginç bir hikayeye adım atmamızı sağlıyor. Marvel ve Insomniac Games’in kendilerine özgü sunduğu hikayemizde New York şehrinde adaleti sağlamaya çalışıyoruz.

Oyunumuzun türü aksiyon, macera ve açık dünya. Ancak açık dünya kısmında pek tabii ki belli kısıtlamalara sabibiz. Mesela sadece New York şehrinin koca binalarında veya ara sokaklarında dolanabiliyoruz. Şöyle ki sadece hikaye veya görev kısmında oyun bize izin verdiği kadarıyla belli mekanlara girme iznine sahibiz. Sadece PlayStation 4 ve PlayStation Pro platformlarına özel olarak geliştirilen oyunun grafiklerinin yanında müzik seçimleri de oldukça etkileyici. Düşmanlarımızla karşı karşıya kaldığımızda etrafımızdaki belli eşyalarla etkileşime geçebiliyor ve pek tabii ki zayıf anlarda örümcek hislerimiz yardımımıza koşuyor. Şöyle ki oynanış kısmında Örümcek Adam yani Spider-Man olarak Batman Arkham dinamiklerine sahip detaylar ortaya çıkıyor. İyi anlamda Arkham serilerine sırtını yaslayan Marvel’s Spider-Man, kesinlikle süper eğlenceli dövüş mekaniklerine sahip. Karakterimiz son derece hızlı ve seviye atladıkça yeni yeteneklerimiz, gücümüze güç katıyor.

Karakterimiz düşmanı otomatik olarak hedefliyor ve son düşman yere düştüğünde sahne yavaşlıyor, işte tam o anda ödülümüzü kazanıyoruz. Ağımızı neşeyle New York binalarının arasına atarken, aniden adam kaçırma, dükkan soyma gibi olaylara denk gelebiliyoruz. Bu anlamda oyunda bol bol aksiyon yaşamak mümkün. Tek olay hikayeyele sınırlı değil. Dilersek yan görevlerle bambaşka hikayelere yelken açabiliriz ve böylece yan görevlerden kazandığımız oyun içi token’lar sayesinde daha güçlü kostümler yaratabiliriz. Her kostümün kendisine has bir özelliği var. Kostümlerin bu özelliklerini bir kere açtığımızda mod olarak diğer kostümlerde de kullanabiliyoruz. Yan görev çeşitliliği oldukça bol olan oyunun, oynanış süresi de tatmin edici uzunlukta. Kimi zaman kayıp penguenleri arıyor, kimi zaman Fisk’in çetesini durdurmaya çalışıyor ve hatta gizli hayranlarımızın isteklerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Yani genelde başımız belada ve New York bir türlü rahat bırakılmıyor.

Oyunda ayrıca Black Cat, Mary Jane ve Norman Osborn gibi ikonik karakterlerin yanında diğer Marvel isimlerinden Avengers, Daredevil’a  minik göndermeler yapılıyor.  Oyunda frekansı düzeltilmesi gereken birçok kule bizi bekliyor. Bu kuleleri açtıkça, haritada toplanabilir çantalar, yan görevler ve dahasını rahatça gözlemleyebiliyoruz. Böylece suçlular elimizden kaçamıyor. Oyunun en dikkat çeken özelliği ise gerçek anlamda Spider-Man ruhuna shaip olması. Suçlularla kapışırken kendisini tutamayıp sürekli dalga geçen ve sık sık güldüren Spider-Man, oyuncuların istediğini vermeyi başarıyor.

Cevap bırakın