Marvel’s Spider-Man 2 inceleme

0

Daha büyük aksiyon, daha fazla içerik ve daha büyük bir dünya sunan Marvel’s Spider-Man 2 inceleme konuğumuz!

Süper kahramanlar arasında en sevdiğim karakter olan Spider-Man, yeni oyunu ile bizlere macerayı yeni bir dinamikle sunmayı hedefliyor. Bildiğiniz gibi ilk oyun ve arkasından gelen Miles Morales hikayesi ile oldukça eğlenceli zamanlar geçirmiştik. Hem PlayStation hem de PC kullanıcıları bu deneyimi yaşadılar. Özellikle PC’de muazzam bir performans ile bu türün neden keyifli olduğunu görme şansına eriştik. Devasa bir şehirde oradan oraya ağ atıp salınarak gezinme, yeri geldiğinde görev yapma ve anlık olaylara müdahale etme gibi şehsin süper kahramanı sıfatına uygun ne varsa gerçekleştirmiştik.

Şimdi artık Marvel’s Spider-Man 2 ile yeni bir serüvene çıkma vakti. Bu defa tek başımıza da değiliz! Peter Parker ve Miles Morales yan yana, sırt sırta kötü adamlarla mücadele etme aşamasında hikayede yerini alıyor. Bize de bu heyecanı deneyimlemek kalıyor.

Bir önceki oyun ve DLC’ye göre çok daha hızlı bir şekilde şehrin içine fırlatılıyoruz ve aksiyon kovayla üzerimize dökülüyor. Süper kahraman oyunlarının bu şekilde hızlı başlayanlarını seviyorum. Hikayesine, konusuna, olayların arkaplanına hakim olacağız derken beni aksiyondan kopartan yapımları oldum olası sevemedim. Oyunun başında biraz hikayeyi anlatırken Marvel’s Spider-Man 2’den de sıkılabilecek dostlarımız olabilir. Lakin genel akışa hakim olmadan oyundan alabileceğiniz keyif de sınırlı malum.

Hikayenin gidişatı olarak kimlerin ortaya çıktığını, nelerle baş ettiğinizi kendiniz deneyimlemeniz adına söylemeyeceğim. Lakin gördükçe heyecanlanacağınız, bazı noktalarda flashback’ler yaşayacağınız anlar olacak. Bir devam oyununun en güzel yanı zaten bu değil midir? Eski sevgil.. pardon dostlar ile karşılaşmak 🙂

Yeni hareketler, yeni araç gereçler, yeni kostümler ve yeni bir macera! Tepeden tırnağa bir süper kahraman oyunu olarak sunması gereken her noktayı istisnasız sağlayan Marvel’s Spider-Man 2 ile ilk oyun ve DLC’nin hemen arkasından yakın bir zaman diliminde aksiyona başlıyoruz. İki farklı karakter, Peter Parker ve Miles Morales için ayrı ayrı deneyimler görebileceksiniz.

İki karakterinde suit’leri birbirinden ayrı. Yetenek ağaçları kendi tarzlarına göre farklı. İki karakter için ortak yetenek ağacı da mevcut. Aynı şekilde iki karakter için ability olarak kullanabileceğiniz güçlerinizde birbirinden farklı. Bu kadar farklılıklara rağmen aynı şehirde olmanın getirdiği bazı avantajlar da oluyor. Bazen ana görev haricinde şehirde kötü adamları döverken diğer karakter ile karşılaşabiliyorsunuz. Peter Parker olarak aksiyondaysanız bir anda dövüşün ortasından Miles Morales uçarak geçip 1-2 düşmanı sakatlayarak yoluna devam edebiliyor. Hoş bir karşılaşma oluyor. Peter ve Miles oyun içinde gördüğüm sinerjileri açısından (önceki oyun ve DLC ile bu kadar fark etmemiştim yan yana deneyimlemediğim için) üst jenerasyon – alt jenerasyon sinerjisi taşıyor. Ben şahsen Peter’a daha yakınım. Onunla büyüdüğüm için Miles’ın varlığı beni cezbetmiyor. Fakat Peter’ı bizim kadar bilmeyen ve Miles’ı kendine daha yakın hisseden oyuncuların olduğuna da çok net eminim ama ispat edemem.

Genel akıcılık, ana görevler, yan görevler derken koskoca bir aksiyonda kayboluyorsunuz. Hikayeden ve görev serilerinden önceki oyun çizgisinde bir beklentim vardı açıkçası. Daha iyisi elbette daha iyi sonuç verir lakin önceki oyundan aşağı düşmesin istiyordum. Aynı çizgide hatta zaman zaman daha bile yukarısında kaldığını söyleyebilirim. Önceki oyunlardaki gibi yapabileceğiniz değişik aksiyonlar ile şehirde tur atmak yine kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Spider-Man olup elinize kahvenizi alıp kulağınıza müzik açtığınız, New York şehrini bir binanın üzerinden izleyerek müzik dinleyebildiğiniz kaç tane oyun var ki? Bunun keyfini çıkarın.

Oynanış ve akıcılık açısından ilk oyununda üzerine çıkmayı başaran Marvel’s Spider-Man 2 yeni dövüş komboları, yeni özellikler ve farklılıklar ile aklımızı başımızdan alıyor. Bir Gamepad ile ne kadar “smooth” bir şekilde şehirde tık-tık süzülebilirsiniz sorusuna yanıt olmalarını bir kenara bırakıp artık yeni araçlarla, yeni kombolar ve hareketlerle çeşitlenen bir silsile oluşturmuşlar. Bu aşamada yeni yeteneklerden gerilme ve kendini fırlatma, binalardaki sapanlar, hava akımları ve Wingsuit ile oyun cidden daha başka bir hale bürünmüş. Mesafeler uzadığı ve alan genişlediği için bir yerden sonra şehirde ilerlemek güzel ama sıkıcı olmaması adına iyi fikir olmuş. Wingsuit’e alışana kadar binalara çarpmanız garanti.

Düşmanları döverek elde ettiğimiz birikimleri ister can doldurmaya isterseniz kombolara harcayabildiğimiz noktada artık çeşitli araçlar ve bitirici aksiyonlar için kullanmanın yolunu da böylece keşfediyoruz. Artık bu noktada düşman saldırılarından kaçmaktan başka onlar için Parry seçeneğimiz de var. Bazı saldırılardan kaçamadığımız ve bize oldukça iyi hasar verecek bu durumlarda Parry atarak kurtulma şansımız var. Yeni yetenekler, araçlar ve parry sistemi ile tüm dövüşlerin, Boss dövüşleri dahil daha bir aksiyon dozu yüksek kaosa sahip olduğunu söyleyebilirim.

PlayStation 5 üzerinde deneyimleyebildiğimiz Marvel’s Spider-Man 2 cihazın tüm gücünü kullanıyor ve oldukça iyi bir sonuç veriyor. Fidelity / Performance isminde 2 farklı mod ile 4K 30 FPS ya da 60 FPS olarak oyunu oynayabiliyorsunuz. Fidelity adından da anlaşılabileceği gibi çok daha iyi bir grafik deneyim sunuyor. Performance modu ise hızlı aksiyonları 60 FPS olarak müthiş derecede akıcı ve smooth bir yapıya çevirmek için hizmete sunulmuş. Ben iki modu da deneyip Fidelity ile devam ettim. Daha iyi grafikler ve tatmin edici bir akıcılık ile 30 FPS gayet güzel duruyor.

İlk oyun ve DLC ile yakalanan tüm iyi grafik tabanlı fikirlerin ve yapının korunarak daha yi hale getirilmesi üzerine de Marvel’s Spider-Man 2 tarafında inşa edilmesi ile eskide dair iyi bildiğiniz ne varsa daha fazla güzel görsel deneyim ile karşılaşacağınız bir yapım karşımızda çıkmış. Şehrin olağana yakın yaşama hissi verebilmesi, bazen bir elektrik direğinin üzerine durup Times meydanını izleme sebebim olmuştu.

Her şeyiyle birlikte yaklaşık 30 saat ve üzerinde bir deneyim sunmayı hedefleyen, ana görevleri, keyifli yan görevleri, yeni içerikleri ve bol aksiyonu ile Marvel’s Spider-Man 2 arşivlik bir oyun olmuş. Süper kahraman oyunlarını sevenler için önerilir.

Cevap bırakın