Marvel’s Guardians of the Galaxy İnceleme

0

Süper kahraman filmlerini çok seviyor ve bilgisayarınızda ya da konsolunuzda bu dünyaya dair biraz daha zaman geçirmek istiyorsanız yepyeni bir seçeneğiniz var. Kendine özel hikayesi ile Marvel’s Guardians of the Galaxy sizi bekliyor.

Marvel’s Guardians of the Galaxy oyununa adım atmamız ile birlikte yeni bir maceranın başında buluyoruz kendimizi. Bugüne kadar oynadığım çoğu süper kahraman konseptli yapım kendini biraz daha dünyanın kurtarılmasına yönelik başlangıç ile oyuncuma empoze ederken, bu oyunda çok nadiren görülebilecek bir giriş ile karşılaşıyoruz. Adım attığımız oda, orada ana karakterimizin anıları, yaşayan bir an gibi karşımızda durması, merak edip kurcalanacak sağa sola dağılmış objeler ile birlikte sizi bu oyunun konseptine yakınlaştırıyor. Temel olarak başı belaya giren kahramanlarımızın başından geçen olayları onlarla deneyimliyoruz. Diğer süper kahraman konseptlerine göre tek ve büyük bir farkla. Daha eğlenceli bir şekilde olaylar patlıyor!

Görsel açıdan yapım fevkalade bir çizgide ilerliyor. Yapımın kaliteli grafiksel çizgisi ile birleşen renkli atmosferi sizi Marvel evreninde interaktif bir deneyime girmiş gibi hissettirebilir. Görsel ve işitsel olarak atmosferin gücüne en büyük katkıyı karakterlerin dialogları ve etkileşimleri sağlıyor. Filmlerde gördüğünüz o esprili anları oyun akarken yaşamak ayrı bir keyif sunuyor. Karşılaşılan olaylara karakterlerin verdiği ilginç tepkilerde şaşırıyor, başa gelen çekilir diyerek yola devam etme isteğinde her bir adımda biraz daha derinlere iniyoruz. Seçimlerinize göre şekillenen dialoglar ise bu pastanın çileği diyebiliriz. Yaşanan dialoglar ile film setinin içinde gibi kendimi hissettiğimi söyleyebilirim.

Oyunun gidişatı lineer bir yapıda ilerliyor. Bilindik süper kahraman oyunlarında karşımıza gelen ilerle-döv-araştır konseptinin çok dışına taşmadan sizi eğlendirerek bir senaryo içinde yürütüyor. Etrafı araştırmak ve az biraz kapsamlı hale gelen, detaylanabilen harita aşamasında yolunuzu kaybetmeden aksiyona ortak olabiliyorsunuz.

İlerleme ve senaryoya ek olarak oynanış ve oyunun kalbinin attığı aksiyonlu dövüş tarafında ise taşlar biraz daha yerine oturuyor. Kahramanlarımız ve onların özellikleri burada öne çıkan nokta oluyor. Bildiğiniz gibi süper kahraman konseptinde kahramanların artı ve eksi yönleri vardır. Burada da Drax, Gamora, Rocket ve Groot için üstün noktalar sizin savaş kabiliyetinizi oluşturuyor. Gamora ve Drax’ın yakın dövüş yetenekleri, Rocket’in menzilli saldırıları ve Groot’un düşmanları durdurabilme gücü size dengeli bir ekip olabilmeyi mümkün kılıyor. Tabii ki burada yetenekleriniz sonsuz kullanıma sahip değil. Onları aktif edebilmenin zaman açısından bir bedeli var. Dövüşün gidişatına göre cooldown’u dolan karakterin süper gücüne basa basa ilerliyor ve pata küte efektiyle birlikte bol şamatalı, yüksek aksiyonlu dakikalar yaşıyorsunuz.

Oyunun bütün konseptini 5-10 basamak yukarı taşıyan kısım ise bence kesinlikle müzikler. Öyle anlar yaşanıyor, öyle anılara dönüşüyor ve öyle şarkılar ile birleşiyor ki bu kompozisyonlar, hiç bitmesin istiyorsunuz. 38 yaşına doğru giden biri olarak Blondie, Blue Oyster, Bobby McFerrin, EUROPE, Bonnie Tyler, KISS, Mötley Crüe Def Leppard, Rainbow, A-ha, Soft Cell, Twisted Sister ve Billy Idol’ın ikonik şarkılarını duyduğumda bir oyundan daha fazlasını kulaklarımda hissettiğimi fark ettim. Çok iyi ve çok başarılı şarkı seçimleri ile yapım beni kalbimden vurdu diyebilirim.

Marvel’s Guardians of the Galaxy size bir Marvel filminin nasıl keyifli ve eğlenceli oyun olarak önümüze gelebileceğini gösteren nadir yapımlardan biri. Oyunun atmosferinin bunda payı büyük.

Marvel’s Guardians of the Galaxy oyunu ilginizi çekti ise PS4 Sürümünü buradan, PS5 sürümünü buradan, XBOX sürümünü ise buradan tıklayarak satın alabilirsiniz.

Cevap bırakın