Marvel’s Avengers İnceleme

0

Marvel evreni hiç kuşkusuz birçok oyuncunun sevdiği detaylarla süslüdür. İşin içerisinde süper kahramanlar olunca haliyle Marvel’s Avengers’tan beklentiler bir hayli yükseldi. Size hem iyi, hem kötü bir haberimiz var. Önce iyi kısımlardan başlayalım.

Marvel’s Avengers, saf eğlenceyi ve aksiyonu ayağınıza getiren oyunlardan biri. Hikaye kısmından spoiler vermeden devam edecek olursak; Kamala Khan’ın merkez olduğu oyunda A-Day ile macera başlıyor. Khan henüz biraz daha genç ve süper kahraman takıntısıyla A-Day fuarına katılıyor. Burada bazı olaylar patlak veriyor ve aradan geçen 5 yıl sonrasında “inhuman” olarak bilinen süper güçlere sahip birtakım insanların varlığına tanık oluyoruz. Ve Khan da bunlardan biri haline geliyor. Ancak inhuman’lara pek de sakin yaklaşılmıyor ve hatta toplumdan uzaklaştırılıyorlar. Sevgili Khan, bir şekilde A-Day günündeki korkunç trajedi arkasındaki olaylara ışık tutan gizli bir video buluyor ve ardından Avengers ekibini bulmak için yola çıkıyor. Oynanış kısmında kontrol ettiğiniz her karakterin kendisine haz animasyonun olması pek tatmin edici.

Yani Iron-Man ve Thor’u kontrol etmek birbirinden çok farklı. Ayrıca her Avenger, daha tank veya support özelliğine sahip. Mesela Hulk, daha tank bir karakterken, Khan biraz daha support ve Black Widow da güçlü bir dps rolünde. Her karakterin süper güçleri gibi kendi özel yetenek ağaçları mevcut. Bunlar Primary, Specialty ve Mastery olarak üçe ayrılıyor. Her görevde Khan’ı kontrol etmiyoruz ancak kendisinin ana kahraman olduğunu bilin. Ekip biraz daha toparlandıktan sonra ana hikayeye War Table üzerinden devam edebiliyorsunuz. Burada haftalık veya günlük görevlere dalabilir, dilerseniz sadece ana hikayeye dalabilirsiniz.

Bir göreve giderken eğer oyun sizi mecbur bırakmazsa farklı karakter seçebilirsiniz. İşin güzel kısmı yanınıza 3 kahraman daha alınca, aksiyon kısmı bayağı eğlenceli oluyor. Görevler biraz kendini tekrar etse de oyun, özellikle manzara kısmı, karakterlerin kendisine has güçleri derken sizi mutlu edecek çokça detayla süslü. Eğer beklentiniz eğlence dolu bir aksiyon oyunuysa istediğinizi alacağınız kesin. Oyunda ayrıca co-op özelliği de mevcut. Yanınıza 3 kişiyi daha alıp beraber takılabilirsiniz. Oyunun en önemli özelliği loot mekaniği. Yani her haritaya daldığınızda görev sırasında sağdan soldan gördüğünü kutuları açın. Bunlar karakterinize ekstra pasif özellikler veren güçlere sahip. Her şey iyi güzel de muhtemelen oyunla ilgili en büyük sıkıntı ana hikayesinin kısa ve oyun sonunun da pek tatmin edici olmaması.

Aslında oyunda tek bir son mevcut değil, yani bitti zannettiğiniz noktada aslında devam eden bir şeyler olduğunu fark edeceksiniz. Eğer hikaye beklentiniz varsa, o kısmı kenara bırakın. Ancak amacınız Marvel evrenine adım atmak, farklı karakterleri kontrol edip onların güçleriyle düşmanları canından bezdirmekse Marvel’s Avengers’ı beğeneceksiniz demektir.

Cevap bırakın