Marvell Technology, Cavium’u 6 milyar dolara satın alıyor

0

Marvell Technology, 2000 yılında kurulan ABD merkezli entegre yarı iletken sağlayıcısı Cavium’u bünyesine kattı. İşte detaylar…

Küresel çip üretimi, iyiden iyiye yükselen bir gelir stabilizasyonunun ötesinde büyürken adı pek de duyulmamış yarıiletken markalarından Marvell Technology’den sürpriz bir satın alım geldi. Çip üreticisi şirket, Cavium’u 6 milyar dolar karşılığında satın aldı.

Resmi açıklamaya göre Marvell Technology, Cavium hisse sahiplerinin her birine hisse başına 40 dolar ödeyerek söz konusu satın alımı gerçekleştirecek. Ayrıca her birim Cavium hissesi için de 2,1757 hisse payı verilecek. Bu kapsamın toplam değeri 6 milyar dolar şeklinde.

Satın alımın ardından açıklamalarda bulunan Marvell Başkanı ve CEO’su Matt Murphy (üstte), işlemi, tamamlayıcı bir hamle şeklinde yorumladı ve bu sayede iki şirketin müşterilerine daha kapsamlı çözümler sunarak gelirleri yükselteceğini ifade etti.

Öte yandan satın alımın pozitif etkileri hızlı bir şekilde görülmeye başlandı. Geçtiğimiz günlerde Broadcom’ın Qualcomm için sunduğu teklifin geri çevrilmesinin ardından bu kez bir teknoloji üreticisi hedefi ‘tam 12’den’ vurmayı başardı; Cavium şirket hisseleri, yüzde 7,4’lük ciddi büyüme kaydederken, Marvell’ın borsa değeri yüzde 1 yükseldi.

Cevap bırakın