Marvel vs Capcom: Infinite

0

Marvel ve Capcom oyun tarihinde bir çok kez bir araya gelmiştir. Bu beraberlikten de tarihin en eğlenceli dövüş oyunlarından Marvel vs. Capcom ortaya çıkmıştır. Bu yıl ortaklıklarının 25. yılını kutlayan firmalar, bu kutlamayı Marvel vs. Capcom: Infinite ile taçlandırıyorlar. Basit kombolar ve zengin görsel ögeler ile eğlenceli bir oyun olan Marvel vs. Capcom: Infinite, dövüş oyunu sevenlerini ve dövüş oyunlarını ilk defa deneyecek olanlar için biçilmiş kaftan.

Marvel ve Capcom evrenini çok başarılı bir biçimde bir araya getiren Capcom, iki dünya arasında güzel bir denge oluşturmuş. İki markanın oyunlarında kullandığı dünyalar birleşerek ortak bir evren ortaya çıkarmış. Örnek vermek gerekirse: Iron Man ve Hank Pym’in suçluları hapsetmek için kullandığı ve Dormammu’nun evi olan Dark Dimension, Capcom’un Darkstalkers oyunundaki Kingdom ile birleşerek Dark Kingdom’ı ortaya çıkarmış. Marvel’ın ikonik kötülerinden Ultron ile Capcom’un kötülerinden Sigma, bir araya gelerek Ultron Sigma karakterini oluşturuyor. Sonsuzluk Taşları ile muazzam bir güce kavuşan karakter aslında bu iki dünyanın birleşmesinin temel nedeni.

Uyum içinde olan iki evrenin karakterleri, birlikte çalışmaya alışmış. Oyuncunun gözüne de garip gelmeyen bu uyum, eğlenceli diyaloglar ve güzel sahneler ortaya çıkarıyor. Hayatında hiç dövüş oyunu oynamamış birisinin bile rahatça oynayabileceği Marvel vs Capcom: Infinite, Sonsuzluk Taşlarını oyun içerisine güzel bir mekanik olarak eklemiş. Taktiksel dövüşlerin ortaya çıkabileceği oyunda, taşları kullanmak hayat kurtarabiliyor.

Sonsuzluk taşlarının hepsi farklı bir güç kazandırıyor. Power Stone, Rakibi sert bir darbe ile fırlatıyor. Taşın özel gücünü kullandığınız zaman ise hasarınız iki katına çıkıyor. Mind Stone kullananlar ise Rakibi kısa bir süreliğine hapsedebiliyor ve özel gücünü kullanırsa karakterin her saldırısını kopyalayan bir klon ortaya çıkartıyor. Soul Stone, Belirli bir hasar sonrasında canınızı doldurabiliyor. Özel güç ile de ölen takım arkadaşınızı düşük bir sağlık puanı ile hayata geri getiriyor. Time Stone, oyun içerisinde hızlıca hareket etmenizi sağlıyor ve özel gücü ile saldırı hızınızı iki katına çıkartıyor. Space Stone, rakibe bir orb göndererek hasar veriyor ve özel gücü ile de rakibi hapsediyor. Reality Stone, rakibe füze benzeri cisimler fırlatarak hasar veriyor. Özel gücüyle de elektrik, ateş ve buz elementlerini bir süreliğine kullanabiliyorsunuz. Yani, karakterlerinizin özelliklerine göre taşları alarak eksiklerini tamamlayabilirsiniz.

Marvel ve Capcom’un 30 karakteri oyunda mevcut, Capcom’un farklı oyunlarından oluşan kadrosunda Jedah, Dante, Nemesis gibi karakterleri bulabilirsiniz. Marvel kadrosunda ise sevdiğimiz ve bildiğimiz süper kahramanların çoğu bulunmakta. Çevrimiçi ve Çevrimdışı olarak oynanabilen Marvel vs. Capcom: Infinite’da isterseniz çevrimdışı olarak yanınızdaki arkadaşınız ile oynayabilir ya da yapay zekaya karşı mücadele edebilirsiniz. Çevrimiçi olarak da başka oyunculara karşı oynayabilirsiniz. Ranked Match, Casual Martch, Beginners League ve Lobby olarak ayrılan çevrimiçi modlar gerçekten eğlenceli. Ranked Match’lerde çevrimiçi oyuncular ile seviye atlamak için rekabet edebilirsiniz. “Ben öylesine oynamak istiyorum” diyorsanız da sizi Casual Match’lerde görmek isteriz. Beginner League, Birden çok oyuncunun bir havuzda toplanıp birbirleri ile lig tarzı maç yapmaları. Lobby’de ise kendiniz maç oluşturabilir veya başkalarının oluşturduğu maçlara katılabilirsiniz.

Unreal Engine ile geliştirilen oyun, grafik olarak çok zengin ögelere sahip. İki evrenin birleşmesi sonucu oluşan güzel manzaralar, başarılı karakter animasyonları ile birleşerek eğlenceli bir deneyim yaşatıyor. Dövüş oyunu meraklılarına ve yeni başlayanlara kesinlikle tavsiye ettiğim Marvel vs Capcom: Infinite, kolay oynanışı başarılı grafikleri ve karakter uyumu ile uzun süre keyif alabileceğiniz bir oyun.

Cevap bırakın