Manus Machina’den sanal gerçeklik eldiveni

0

manus_mobile_vr

Sanal gerçeklik tüm hızıyla geliyor! Haziran ayı ortalarında düzenlenen yılın en önemli oyun etkinliği E3’te tanıtılan sanal gerçeklik ekipman ve yazılımları bunun en yeni göstergeleri arasında. Üstelik sanal gerçeklik için çok sayıda büyük teknoloji şirketinin yatırımları da biliniyor. Facebook’un Occulus Rift’i, Sony’nin Project Morpheus’u, Microsoft’un Hololens’i akla ilk gelenler. Ancak başka üreticilerin de ilginç geliştirmelerle geldiği görülüyor. Bunlardan biri de Manus Machina.

Bob Vlemmix, Stephan van den Brink ve Tim van Veenendaal adlı üç genç girişimci tarafından kurulan Manus Machina, sanal gerçeklik deneyimi için eldiven geliştiriyor. Çeşitli yatırımlarla finansal olarak ilerleyen, ekibini büyüten şirket, adeta bir başarı hikayesi. Şimdi ise geliştirdikleri sanal gerçeklik eldivenini piyasaya sunmaya hazırlanıyorlar.

babysteps_reg

Ele geçirilen sanal gerçeklik eldiveni, sensörler vasıtasıyla hareketleri algılıyor ve bunu sanal dünyada bir tür kontrol fonksiyonu haline getiriyor. Hareketlerinizi, tıpkı bir joystick gibi ama joystick olmadan yapabileceğiniz hareketlerle dolu bambaşka bir deneyimin kapıları aralanıyor. Oyun oynarken örneğin bir kılıcı yerden kaldırıp sallamaya başlıyorsunuz ya da otomobil kullanıyorsunuz. Sanal gerçeklik özelliğine sahip oyunlar, bu eldivenle adeta yeni bir tür uzaktan kumanda kazanıyor.

Üzerinde pil bulunan aygıt, bu sayede herhangi bir kablo tarafından sınırlandırılmanın önüne geçiyor. 2016’nın ilk yarısında tüketicilerin beğenisine sunulacak sanal gerçeklik eldiveninin fiyatının ise ABD sınırlarında 200-300 dolar aralığında olacağı belirtiliyor.

Cevap bırakın