Makine öğrenimiyle geliştirilen ilk ilacın testlerine başlanıyor

0

Makine öğrenimiyle üretilen ilacın insanlar üzerinde kullanılacağı açıklandı. İşte detaylar…

Sumitomo Dainippon Pharma isimli şirket, makine öğrenimiyle geliştirmiş olduğu ilk ilacı klinik çalışmalarında kullanmaya başlayacağını açıkladı. Japonya merkezli olan şirket ilacın bazı hastalıklara kısa süre içinde cevap vermesini bekliyor.

Makine öğreniminin en fazla kullanılacağı sektörlerden biri de tıp olarak görülüyor. Bu kapsamda Yeni ilacın insanların üzerinde denenmeden önce birtakım testlerden geçmesi gerekiyor. Bu testler üç ile beş yıl arası devam ediyor. Fakat Sumitomo Dainippon Pharma Co. ilaç şirketi, Exscientia ile ortak çalışmaya imza atarak ilaç geliştirme işlemini 12 ayda tamamladı. Klinik olarak hazır hale getirilen ilaç insanlar üzerinde kullanılmaya başlanacak.

Hem zamandan hem de paradan tasarruf

Makine öğrenmesi bilim insanlarının işlerini kolaylaştırdığı gibi paradan da tasarruf sağlıyor. Bu teknoloji milyonlarca molekülü kombinasyonlar halinde hızlı bir şekilde analiz ederek zaman tasarrufu sağlıyor. Hastalıkların tedavisinde hangisinin güvenli ve etkin olacağını belirliyor.

Yeni üretilen bir ilacın piyasaya sürülmesi maliyeti milyarlarca dolar olabiliyor. Yapay zekayla üretilen ilaçlarda harcama tutarı alt seviyelere çekiliyor. Makine öğrenimiyle geliştirilmiş olan

DSP-1181 isimli ilaç ilk olarak OKB hastaları için kullanılacak. Başarı yüzdesine göre ilerideki çalışmalara yön verilecek.

Cevap bırakın