Mafia: Definitive Edition İnceleme

0

2002 yılının Mafia oyunu bu sefer karşımıza Mafia: Definitive Edition olarak çıkıyor. Bazı yapımlar ne kadar eski olursa olsun damağınızda mükemmel bir tat bırakır. Mesela Final Fantasy VII veya Resident Evil 2 gibi. Bu oyunların da remake versiyonu piyasaya çıktığında beklentiler oldukça yüksekti. Ve ikisi de beklentilerimizi boşa çıkarmadı.

Doğal olarak Mafia için de aynı şey söylenebilir. Unutmayın ki 2002 yılında GTA III’ün gölgesinde kalan Mafia, buna rağmen birçok oyuncunun gözünden kaçmadı. O zaman bile mükemmeldi. Yeni nesil platformlara adım atan Mafia, Definitive Edition etiketini alınca birçoğunuzun çoktan oyunu temin ettiğinden eminiz. Mafia ne de olsa değil mi? Ancak sizi belli konularda uyarmak da bizim görevimiz. Daha önce Mafia oynamayanlar için kısa bir özet geçecek olursak; Lost Heaven, yıl 1930. Hikaye süresinde 1950’lere kadar ilerliyoruz ve kahramanımızın ismi Thomas Angelo. Taksi şoförlüğünden evrilen Thomas, kendisini Lost Heaven’ı kontrol etmeye çalışan iki mafya ailesinden birinde buluyor ve olaylar gelişiyor.

Sonrası sizin için sürpriz olsun. Beklentiniz ise bol dram, aksiyon ve etkileyici hikaye gidişatı olsun. Mafia: Definitive Edition, ufak tefek optimizasyon sorunlarıyla boğuşan, kimi zaman kontrolsüz şekilde kendini kapatan ve belli noktalarda çok rahatsız etmese de grafik bug’larına denk gelinen isimlerden. Bu eksiler, baş edilemeyecek türden değil. Hatta hepsi oyuna gelmesini umut ettiğimiz yamalarla düzeltilebilir. Daha önce Mafia oyununu oynadıysanız daha leziz grafikler ve bol bol nostalji kokan oynanışa şahitlik edeceğinizin garantisini verebiliriz. Araç kullanma mekanikleri son derece eğlenceli ve doyurucu, ayrıca ara sinematikler ve animasyonlar da günümüzün teknolojisine ayak uydurmayı başarmış.

Mafia: Definitive Edition’ın orijinal hikayeye bağlı kalması oldukça güzel. Ne de olsa oyunun kendi hikayesi başarılıydı. Hoş, remake sürümlerde değişen hikaye beklentisini de artık kenara bıraksak iyi olacak. Oyun, açık dünya temasına sahip değil. Bölüm bölüm ilerliyor ve kalan detaylar da ara sahneler eşliğinde süsleniyor. Her bölüm macerası ise ayrı nefes kesici. Mafia: Definitive Edition, daha önce seriye giriş yapmayanlar için mükemmel başlangıç. Oynayanların ise tekrar zamanını hak ediyor.

Cevap bırakın